Biszkopt z truskawkami i kremem z mascarpone

/ 19

Wystarczy upiec lekki biszkopt, przełożyć truskawkami z galaretką i połączyć z delikatnym kremem z serka mascarpone, a powstanie bardzo przyjemne niezbyt słodkie ciasto. Taki biszkopt dobrze smakuje zarówno dzieciom, jak i dorosłym, a do tego jego przygotowanie nie jest aż tak bardzo pracochłonne.

Ciasto z kremem i truskawkami
Do przygotowania tego ciasta wykorzystałam mrożone truskawki, ale w sezonie zdecydowanie polecam zastąpić je świeżymi. Biszkopt po upieczeniu dobrze wystudzić, można go nawet upiec wieczorem, wtedy łatwiej go będzie przekroić.
Ciasto z mascarpone i truskawkami

Składniki:

(foremka  o średnicy 28 cm)
Biszkopt:
  • 7 jajek L (około 450 g waga jajek w skorupkach)
  • 1 szklanka mąki tortowej (160 g)
  • 1 szklanka drobnego cukru (220 g)
  • 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej (50 g)
    Masa z truskawek:
  • 450 g mrożonych truskawek
  • 1 galaretka truskawkowa
  • 3 - 4 łyżki cukru trzcinowego
  • 1 łyżka soku z cytryny
    Krem:
  • 200 g serka mascarpone (schłodzony)
  • 200 ml śmietany 30% (schłodzona)
  • 3 łyżki cukru pudru
  • 1 laska wanilii lub 1 łyżka ekstraktu waniliowego
    Dodatkowo:
  • 50 g gorzkiej czekolady z zawartością 60% kakao

Przygotowanie:

Jak upiec biszkopt?

  1. Białka oddzielić od żółtek i ubić je na sztywną pianę, pod koniec ubijania stopniowo dodawać po łyżce cukier. Ubijać do całkowitego rozpuszczenia się cukru.
  2. Do ubitych białek nadal miksując stopniowo dodawać po jednym żółtku, miksować do czasu, aż masa będzie jednolita.
  3. Wymieszać i przesiać obie mąki, stopniowo dodawać je do masy jajecznej, delikatnie mieszać łyżką, aż masa będzie jednolita (nie miksować).
  4. Dno foremki najlepiej z otwieraną obręczą wyłożyć papierem do pieczenia lub posmarować masłem i posypać bułką tartą (boków nie wykładać ani nie smarować).
  5. Masę wlać do formy i piec w piekarniku nagrzanym (góra-dół) do 180 stopni C 35 - 40 minut (do suchego patyczka).
  6. Biszkopt najpierw studzić w foremce, a następnie wyjąć i gdy będzie już dokładnie wystudzony przekroić w poprzek na dwie części. Biszkopt od razu po upieczeniu może być delikatnie wypukły, ale podczas studzenia nieco opada i jest równiutki. Zazwyczaj po wystudzeniu biszkopt wyjmuję do góry nogami, czyli góra stanowi spód ciasta.

Masa z truskawek:

  1. Do rondelka włożyć rozmrożone truskawki łącznie z powstałym sokiem, dodać cukier i sok z cytryny, gotować do czasu rozpuszczenia się cukru i uzyskania szklistej masy. Truskawki nie muszą być całkowicie rozgotowane.
  2. Masę zdjąć z palnika, dodać suchą galaretkę i mieszać do czasu całkowitego rozpuszczenia się galaretki. Odstawić do wystudzenia, pilnować, aby całkowicie nie stężała.
  3. Lekko tężejącą masą truskawkową posmarować jedną część biszkoptu i przykryć drugą, lekko docisnąć.

Krem z mascarpone:

  1. Śmietanę ubić z cukrem pudrem na sztywno, uważać, aby nie przebić (mogą powstać grudki masła).
  2. Pod koniec ubijania dodawać po łyżce serek mascarpone i ziarenka wanilii lub ekstrakt. Miksować tylko do czasu połączenia się składników.
  3. Krem równomiernie rozsmarować na wierzchu ciasta i posypać wiórkami z czekolady. Wiórki z czekolady strugam skrobaczką do warzyw.
  4. Ciasto przed podaniem schłodzić przez co najmniej 2 - 3 godziny w lodówce.

    Zobacz również: sernik na zimno z truskawkami.

Komentarze

  1. To rozumiem, uwielbiam takie ciasta :) Kolorowe, domowe i z czekoladą :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Biszkopt i truskawki, już mi się podoba, a co dopiero z resztą składników. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Takie ciasta to ja lubię. :-) Bardzo apetyczne ciacho :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Odpowiedzi
    1. Jeśli odpowiada smak truskawek i mascarpone, to na pewno :)

      Usuń
  5. Ciasto z truskawkami w środku zimy, wygląda cudownie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Chociaż smakiem przywołam trochę lata ;)

      Usuń
  6. Wspaniale ciacho. Do popołudniowej kawki, idealne. :-)

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo fajne, lekkie ciasto ;) Ale biszkopt faktycznie wyrósł Ci bardzo wysoki :).

    OdpowiedzUsuń
  8. czy trzeba dodac wody do garnka jesli truskawki sa swieze i jesli tak to ile - -dziekuje Ela

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Świeże, dojrzałe truskawki przekroić na pół i dodać cukier i sok z cytryny, podczas podgrzewania powinien powstawać płyn z roztapiającego się cukru, soku z cytryny i soku z truskawek. Jeśli truskawki są mało soczyste, to można dodać 50 - 100 ml wody (stopniowo podlewać), dalej gotować tak jak podano w przepisie. Pozdrawiam :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady