Babka ziemniaczana
Babka ziemniaczana jest prostym i popularnym daniem z ziemniaków na Podlasiu. W Supraślu na Podlasiu odbywają się co roku Mistrzostwa w pieczeniu babki i kiszki ziemniaczanej. Do jej przygotowania najlepiej zaprosić chętne ręce, które wykorzystamy do obierania ziemniaków, gdyż ta czynność zabiera najwięcej czasu, aby powstał pyszny obiad.
Zetrzeć ziemniaki można maszynowo, choć muszę przyznać, smak babki z ziemniaków tartych na ręcznej tarce jest lepszy. Moja babka jest z chudym boczkiem i marchewką. Po upieczeniu najszybciej znikają boczne kawałki babki z mocno zapieczoną skórką. Taka babka smakuje zarówno świeżo po upieczeniu, jak i na drugi dzień podsmażana. Zazwyczaj podaję ją z białym serem.
Składniki:
(na dużą formę 33 cm x 23 cm)- 2 - 2,5 kg ziemniaków (obranych)
- 400 - 500 g chudego dobrego boczku (może być surowy lub wędzony)
- 2 jajka
- 2 średnie marchewki
- 2 - 3 średnie cebule
- 2 ząbki czosnku
- 100 ml gorącego mleka
- 2 łyżki majeranku
- 2 łyżeczki pieprzu mielonego
- 2 płaskie łyżeczki soli
- łyżka oleju lub masła do posmarowania formy
- 2 - 3 łyżki bułki tartej do posypania formy
- ewentualnie 1 - 2 łyżki mąki pszennej (zależy jak wodniste są ziemniaki)
Jak przygotować smaczną babkę ziemniaczaną?
- Boczek pokroić w cienkie paski lub kostkę, podsmażyć na patelni wraz z cebulą pokrojoną w kostkę, do lekkiego zrumienienia. Jeśli mamy surowy boczek, to przed dodaniem cebuli podsmażać go dłużej.
- Ziemniaki i marchewkę obrać, umyć i zetrzeć na tarce o najdrobniejszych oczkach. Jeśli na powstałej masie jest dużo płynu, należy go delikatnie zlać, ilość wody zawarta w ziemniakach jest różna.
- Do masy od razu dodać gorące mleko, aby ziemniaki nie zrobiły się ciemne.
- Do masy ziemniaczanej wbić jajka, dodać drobno posiekany czosnek, boczek i cebulą wraz z wytopionym tłuszczem, majeranek, pieprz, sól (dodając wędzony boczek sprawdzić, jak bardzo jest słony i dostosować odpowiednią ilość soli), wymieszać. Gdy po wymieszaniu masa jest zbyt rzadka dodać mąki, jeśli jest dość gęste mąki nie dodawać.
- Wnętrze formy posmarować tłuszczem i posypać bułką tartą, wlać masę ziemniaczaną.
- Piec w nagrzanym do 190 stopni C piekarniku około 1,5 godziny.
Zobacz również: placki ziemniaczane.
Jeszcze nigdy jej nie jadłam, ale wygląda apetycznie!
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Warto spróbować, może być tak jak u mnie z boczkiem, ale smaczna jest też wersja z samą cebulką. Polecam.
UsuńMoja ciocia robiła najlepszego pyrczoka na świecie , bo pod taką właśnie nazwą u nas jest znany
OdpowiedzUsuńMiło mi, ciekawa nazwa :)
OdpowiedzUsuń