Ciasto miodowe
Ciasto miodowe z kremem jest delikatne, lekko wilgotne, umiarkowanie słodkie, a do tego z cytrynowym lukrem, który świetnie pasuje do miodowego smaku. Prosty przepis na puszysty miodownik z kremem. Mało przy nim pracy, a dla osób lubiących miód satysfakcja smakowa gwarantowana. Idealne ciasto z miodem na każdą okazję.
Uwielbiam ciasto miodowe, ten aromat i smak jest niepowtarzalny. Typowy miodownik przygotowuję zwykle na święta i jest dość pracochłonny, gdyż trzeba placki zagniatać i oddzielnie wypiekać. Z jedzeniem również trzeba ze 2 dni zaczekać, aby był smaczny. Tym razem mam prosty przepis na ciasto z miodem, które nie wymaga dużego wkładu pracy, ani czasu.
Nie tak dawno było miodobranie i oczywiście odpowiedni zapas miodu w kuchni również został uzupełniony. Wykorzystując świeżutki miodek, zrobiłam ciasto miodowe z kremem, które sprawdzi się jako deser na wiele okazji.
Nie tak dawno było miodobranie i oczywiście odpowiedni zapas miodu w kuchni również został uzupełniony. Wykorzystując świeżutki miodek, zrobiłam ciasto miodowe z kremem, które sprawdzi się jako deser na wiele okazji.
Przepis na ciasto miodowe:
Ciasto z miodem:
(na formę o średnicy 28 cm)- 3 szklanki mąki pszennej tortowej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 3/4 szklanki cukru trzcinowego lub białego
- 1 łyżeczka przyprawy do piernika (opcjonalnie)
- 2 jajka
- 250 g masła
- 3 - 4 łyżki miodu naturalnego
- 300 ml mleka
Krem do miodownika:
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 1/2 litra mleka
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki mąki pszennej
- 200 g masła
- 1 łyżka soku z cytryny
Lukier do ciasta:
- 10 łyżek cukru pudru
- 2 łyżki soku z cytryny
- 2 łyżki gorącej wody
Jak przygotować miodownik z kremem:
Ciasto miodowe:
- W średniej wielkości garnku, na małym ogniu roztopić masło, dodać cukier i wymieszać, następnie dodać miód i przyprawę piernikową. Podgrzewać jeszcze przez minutę na minimalnym ogniu cały czas mieszając.
- Zdjąć garnek z ognia (masa będzie bardzo ciepła), odczekać minutę i dodać kolejno sodę, mleko oraz roztrzepane jajka. Wszystko energicznie wymieszać łyżką (masa się spieni). Cały czas mieszając dodawać stopniowo mąkę przesianą przez sitko i proszek do pieczenia. Masę wymieszać tak, aby nie było w niej grudek mąki.
- Masę wlać do foremki wyłożonej papierem do pieczenia lub posmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez około 45 minut w 170 stopniach C, aż wetknięty patyczek będzie suchy.
- Na czas pieczenia wpływa rodzaj foremki do pieczenia jak też i sam piekarnik. Jeśli ciasto pod koniec pieczenia staje się zbyt szybko bardzo ciemne, to przykryć je papierem do pieczenia. Po upieczeniu wyjąć ciasto z piekarnika i wystudzić.
- Po wystudzeniu ciasto przekroić na dwie równe części i posmarować kremem. Wierzch polać lukrem i wstawić do lodówki na co najmniej 3 godziny, a najlepiej na całą noc.
Krem do miodownika:
- Odlać 1/2 szklanki mleka i dokładnie rozmieszać w nim mąki (ma być bez grudek). Pozostałe mleko zagotować z cukrem pudrem, na chwilę zdjąć z ognia i ciągle mieszając wlać mleko z mąką. Ponownie gotować na małym ogniu ciągle mieszając, aż masa będzie gęsta i bez grudek. Jeśli powstaną grudki, to można masę przetrzeć przez sitko lub rozbić blenderem.
- Masło zmiksować na puszystą konsystencję, pod koniec dodawać po łyżce ugotowaną i wystudzoną masę oraz sok z cytryny. Miksować do czasu powstania gładkiego, jednolitego kremu.
Jak zrobić lukier?
- Cukier puder dokładnie utrzeć z sokiem z cytryny i gorącą wodą. Lukier ma być gładki i lśniący. Zaraz po wykonaniu polać ciasto, gdyż pozostawiony lukier zastygnie.
Zobacz również: muffiny miodowe
Ależ pięknie wygląda!
OdpowiedzUsuńOd razu widać, że jest miękkie i puszyste. Cudo *.*
Dziękuję :) Polecam, ciasto wychodzi bardzo delikatne.
Usuń