Ciasto śliwkowe z kruszonką
Najlepsze ciasto śliwkowe z kruszonką — pyszny deser na każdą okazję. Łatwy do zrobienia przepis na ciasto ucierane ze śliwkami. Placek ze śliwkami to pyszne i szybkie do zrobienia ciasto, które uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli. Ciasto ze śliwkami najlepiej smakuje jesienią.
Ciasto ze śliwkami jest o umiarkowanej słodyczy, więc jeśli ktoś lubi bardzo słodkie, to powinien zwiększyć nieco ilość dodanego cukru. Przygotowując ciasto śliwkowe z kruszonką, należy również brać pod uwagę jak słodkie mamy śliwki. Do tego ciasta najlepiej użyć prawdziwych śliwek węgierek, gdyż nie są wodniste i nie rozpływają się w cieście podczas pieczenia.
Jesienią starajmy się wykorzystywać wszystkie jej dary, gdyż najlepiej smakują i cenowo są bardzo przystępne. Wcześniej były jabłka w szarlotce, a dziś placek ze śliwkami węgierkami. Ciasto ze śliwkami, w którym węgierki będą na ucieranym cieście i z pyszną bardzo chrupiącą kruszonką.
Przepis na ciasto śliwkowe z kruszonką:
(forma 34 cm x 25,5 cm x 7 cm)
Ciasto ucierane:
- 3 jajka
- 1 szklanka cukru
- 3 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 250 g masła lub margaryny
- 3 łyżki śmietany
Kruszonka do ciasta ze śliwkami:
- 150 g mąki pszennej
- 100 g cukru pudru
- 100 g masła (zimne)
Dodatkowo:
- 1 - 1 1/2 kg śliwek węgierek
Jak upiec ciasto ze śliwkami i kruszonką?
Ciasto ucierane:
- Margarynę utrzeć z cukrem (do rozpuszczenia się cukru), ucierając dodawać po jednym żółtku oddzielonym od białka (z białek będzie piana).
- Następnie dodać mąkę przesianą z proszkiem i śmietanę, dokładnie utrzeć (będzie dość gęste ciasto). Gdy ciasto będzie dokładnie utarte dodać pianę ubitą z białek i delikatnie wmieszać w ciasto.
- Ciasto przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia, wyrównać i powciskać w nie połówki śliwek. Śliwki układać skórkami do dołu, ciasno jedna obok drugiej po całym cieście.
- Na wierzch pokruszyć, rozetrzeć w palcach przygotowane ciasto na kruszonkę.
- Piec w nagrzanym do 180 stopni C piekarniku około 45 minut.
Kruszonka do ciasta:
- Składniki kruszonki zagnieść i rozdrobnić na małe okruszki. Jeśli kruszonka będzie zbyt klejąca podsypać niewielką ilością mąki, powinna rozcierać się w palcach na małe kawałeczki.
Zobacz również: ciasto ucierane ze śliwkami i kokosową kruszonką.
Mmm, smak jesieni :)
OdpowiedzUsuńWygląda tak puszyście i lekko ^^
OdpowiedzUsuńA te śliwki z kruszonką, aż kuszą by sięgnąć po kawałek :)
Ciasto jest przepyszne, niezbyt słodkie, soczyste, ładnie przypieczone od spodu i bez zakalca ;) chyba jeszcze nigdy tak smaczne mi nie wyszło. Dziękuję Pani Aniu za świetny przepis :) Biorę się zaraz za "Kruchą szarlotkę z krupczatki" - dostałam sporo jabłek, więc mam co robić. Pozdrawiam z Wrocławia. Czekam na książkę z bloga :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Cieszę się, że ciasto smakowało, a na książkę przyjdzie jeszcze czas. Pozdrawiam :)
UsuńA jeżeli śliwki są mrożone i to z pestkami to co wtedy ?
OdpowiedzUsuńNigdy się nie spotkałam z mrożeniem śliwek razem z pestką. Na pewno z pestką do ciasta się nie nadają. Obawiam się, że po rozmrożeniu śliwki mogą być gorzkie. Proponuję włożyć je do torebki foliowej i zanurzyć na chwilę w gorącej wodzie, a następnie nożem okroić wokół pestki co się da, ale nie rozmrażać. Spróbować, czy mają dobry smak, jeśli tak to oprószyć odrobiną kisielu w proszku z cukrem i wykorzystać do tego ciasta. Nie gwarantuję, ale powinno być dobrze, kisiel powinien wchłonąć sok z wodą i utworzyć przyjemny pasek śliwkowy, pod warunkiem, że śliwki nie są gorzkie.
Usuń