Domowa granola (musli)

/ 11

Nie muszę nikogo chyba przekonywać, że domowa granola jest najlepsza, najzdrowsza i najsmaczniejsza. Przygotowując granolę w domu, sami dobieramy pasujące nam składniki, jej słodycz i chrupkość (stopień wypieczenia). Zdrowe domowe musli zjedzone na śniadanie z mlekiem lub jogurtem nie tylko nas nasyci, ale również dostarczy naszemu organizmowi wielu witamin i minerałów.

Domowe musli

W musli ze sklepu na pewno jest bardzo dużo białego cukru, a o ilości i jakości dodanych bakalii to dużo nie wiemy, bo tego przez opakowanie nie widać. Bakalie do granoli są dość drogie, a w sklepowym opakowaniu musli są ich niestety znikome ilości, a my płacimy za nie jak za przysłowiowe "zboże".

Domowa granola nie znudzi się nigdy, gdyż za każdym razem jej skład może być modyfikowany i dobierany do naszych upodobań. Zapewniam, gdy zrobicie raz domowe musli, nigdy więcej nie sięgniecie po sklepowe. 
Granola z płatków i bakalii

Składniki:

(duża porcja - na blaszkę z piekarnika)
  • 2 szklanki płatków owsianych
  • 1/2 szklanki orzeszków ziemnych
  • 1/2 szklanki orzechów włoskich
  • 1/2 szklanki migdałów
  • 1/2 szklanki sezamu
  • 1/2 szklanki słonecznika
  • 1/2 szklanki wiórków kokosowych
  • 3/4 szklanki rodzynek
  • 3/4 szklanki suszonej żurawiny
  • 1/3 szklanki nasion goji (opcjonalnie)
  • 2 łyżki ciekłego miodu naturalnego
  • 2 łyżki cukru trzcinowego

Jak zrobić domową granolę?

  1. Formę wyłożyć papierem do pieczenia, wsypać płatki owsiane, sezam, słonecznik, wiórki i pokrojone orzechy, wymieszać, równo rozłożyć na blaszce i polać ciekłym miodem. Wszystko jeszcze raz wymieszać, równomiernie ułożyć na formie i posypać cukrem trzcinowym.
  2. Wstawić do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika na 10 minut, po 5 wymieszać. Granola jest gotowa, gdy jej powierzchnia delikatnie się zarumieni. Podczas pieczenia nie dopuścić do przypalenia, gdyż będzie gorzka.
  3. Wyjąć z piekarnika, będzie nieco miękka, ale podczas stygnięcia nabierze chrupkości. Wystudzoną granolę pokruszyć na mniejsze kawałki i dodać żurawinę, rodzynki i ewentualnie nasiona goji.
  4. Granolę najlepiej przechowywać w szklanym słoju, w suchym miejscu, z dala od bezpośredniego źródła ciepła.
  5. Suszonych owoców nie piec razem z orzechami, gdyż zawierają sporo cukru, szybko się przypalą i będą gorzkie.
  6. Spożywać z mlekiem, jogurtem, maślanką lub dowolnym sokiem owocowym, kto, z czym lubi. Świetna jest do podjadania na sucho przed telewizorem.

    Zobacz również: ciasteczka z musli.

Komentarze

  1. Uwielbiam domową granolę! Właśnie wczoraj wyjęłam z pieca dwie blaszki. Nigdy nie mogę się powstrzymać przed wyjadaniem :) Twoja pięknie wygląda i na pewno jest pyszna!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Miło mi, że tak jak ja lubisz granolę.

      Usuń
  2. Twoja granola wygląda mega smacznie 😊. Przyznam, że nigdy nie robiłam.

    OdpowiedzUsuń
  3. o niebo lepsza niż ze sklepu!

    OdpowiedzUsuń
  4. Pysznie wygląda, kiedyś robiłam częściej, teraz jakoś nam nie po drodze :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Pewnie chcecie odpocząć od siebie ;)

      Usuń
  5. Pycha, nigdy jeszcze nie robiłam w domu granoli. Czas najwyższy zabrać się za nią :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwielbiam granolę, ostatnio zrobiłam czekoladową, jest pyszna i właśnie mi się kończy. Twoja propozycja jest również bardzo smaczna :).

    OdpowiedzUsuń
  7. Miło mi, ja również bardzo ją lubię Polecam :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady