Dżem z papierówek

/ 10

Papierówki są pierwszymi jabłkami, które najwcześniej dojrzewają i już pod koniec lata cieszą nas swoim smakiem. Jabłka papierówki są bardzo smaczne, ale delikatne, jeśli chodzi o przechowywanie i raczej trudno je znaleźć w sklepach zimą. Dlatego, aby zatrzymać ich smak najlepszym rozwiązaniem, jest zrobienie z nich dżemu. Domowy dżem z papierówek jest delikatniejszy w smaku niż dżem z jabłek robiony z innych odmian. 

Dżem z jabłek w słoiku
Przygotowując dżem z papierówek, najwięcej czasu zabiera ich obieranie i wykrawanie gniazd nasiennych. Samo gotowanie dojrzałych papierówek nie trwa dłużej niż 40 - 50 minut, gdyż są to jabłka bardzo miękkie i pod wpływem temperatury bardzo szybko się rozpadają.

Domowy dżem z jabłek nie zawiera żadnych środków żelujących ani poprawiających smak czy wygląd, są to tylko jabłka, cukier i sok z cytryny. Dojrzałe jabłka papierówki są bardzo słodkie, więc dżem z jabłek nie zawiera dużej ilości cukru.
Domowy dżem z jabłek
Liczba porcji: 4 × 400 ml
Czas przygotowania: 20 minut
Czas gotowania: 50 minut
Wartość kaloryczna: 100 g = 148 kcal
Kategoria: deser, przetwory
Dieta: wegańska, wegetariańska
Forma: duży garnek i słoiki

Przepis na dżem z papierówek

Składniki na dżem z papierówek:

  • 1,5 kg obranych jabłek papierówek
  • 600 - 700 g cukru
  • sok z 1/2 cytryny
Dodatkowo:
  • 4 słoiki z zakrętkami o pojemności  około 400 ml
Opis krok po kroku

Jak zrobić dżem z jabłek?

  1. Słoiki i pokrywki umyć i wyparzyć wrzątkiem. Słoiki bez pokrywek po umyciu, można również wstawić do kuchenki mikrofalowej na pełną moc na około 2 - 3 minuty. Pokrywki i brzegi słoików wytrzeć do sucha.
  2. Jabłka umyć, obrać, usunąć gniazda nasienne i przekroić na mniejsze kawałki.
  3. Jabłka włożyć do garnka, najlepiej o grubym dnie, dodać cukier i sok z cytryny.
  4. Gotować na małym ogniu (40 - 50 minut), co pewien czas mieszając, aż jabłka całkowicie się rozpadną i będą jednolitą masą z lekko szklistą powierzchnią.
  5. Gorącym dżemem napełniać słoiki, natychmiast zamykać pokrywkami i obracać je do góry nogami na deskę. Nie pasteryzować.
  6. Słoiki przykryć ścierką i pozostawić do całkowitego wystygnięcia, następnie wynieść je w chłodne miejsce.
  7. Zamknięty słoik powinien mieć lekko wklęsłą pokrywkę i po stuknięciu w nią palcem nie wydawać intensywnego dźwięku, tylko taki głuchy.
  8. Porada: Do napełniania słoików używam lejka wyciętego z górnej części plastikowej butelki po 5 litrowej wodzie mineralnej z rączką (odciąć z 10 cm powyżej szerokiego korka). Taki lejek jest bardzo praktyczny, zapobiega rozchlapaniu gorącego dżemu, rączka pozwala sprawnie przenosić z jednego słoika na drugi, a po nalaniu można go po prostu wyrzucić.

    Zobacz również: konfitura śliwkowa.

Komentarze

  1. Taki domowy dżem to jest niezbędnik spiżarni :) nigdy nie robiłam go jednak z papierowek :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Domowy najlepszy :) Zbyt często nie robię dżemu z papierówek, gdyż są one bardzo nietrwałe. Sezon na nie jest bardzo krótki i dostać je można raczej tylko na małym bazarku lub od gospodarza prosto z sadu, bo w marketach ich nigdy nie widziałam.

      Usuń
  2. Z jabłek można zrobić domową pektynę do dżemów, więc żadna dodatkowa substancja żelująca nie jest tu potrzebna : ) Taki dżem to praktycznie czysty owoc zamknięty w słoiku (no, może z wyjątkiem cukru). Przepadam wprawdzie za mocno kwaskowymi jabłkami, ale w sezonie nie pogardzę też łagodnymi papierówkami podarowanymi przez sąsiada, który ma ich zatrzęsienie. Dzięki za przepis!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę bardzo :) Jak dobrze mieć takiego sąsiada :) Na pewno dżemik z papierówek jest delikatniejszy od takiego np. z antonówek.

      Usuń
  3. Próbowałaś może zrobić dżem z granatów lub aronii - przynajmniej z dodatkiem.

    OdpowiedzUsuń
  4. Właśnie robie dżem wprawdzie nie z papierówek, ale podobnych jabłek, nie pamiętam ich nazwy, mają cienką skórkę lekko czerwoną, uwielbiam je i moja rodzina z naleśnikami,jest to pierwszy dżem, który znika ze spiżarni, polecam

    OdpowiedzUsuń
  5. Przepis fajny A jak popatrzyłam na komentarze to każda nazwa to reklama własnej strony 😃

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady