Dżem z papierówek
Papierówki są pierwszymi jabłkami, które najwcześniej dojrzewają i już pod koniec lata cieszą nas swoim smakiem. Jabłka papierówki są bardzo smaczne, ale delikatne, jeśli chodzi o przechowywanie i raczej trudno je znaleźć w sklepach zimą. Dlatego, aby zatrzymać ich smak najlepszym rozwiązaniem, jest zrobienie z nich dżemu. Domowy dżem z papierówek jest delikatniejszy w smaku niż dżem z jabłek robiony z innych odmian.
Domowy dżem z jabłek nie zawiera żadnych środków żelujących ani poprawiających smak czy wygląd, są to tylko jabłka, cukier i sok z cytryny. Dojrzałe jabłka papierówki są bardzo słodkie, więc dżem z jabłek nie zawiera dużej ilości cukru.
Przepis na dżem z papierówek
Składniki na dżem z papierówek:
- 1,5 kg obranych jabłek papierówek
- 600 - 700 g cukru
- sok z 1/2 cytryny
Dodatkowo:
- 4 słoiki z zakrętkami o pojemności około 400 ml
Jak zrobić dżem z jabłek?
- Słoiki i pokrywki umyć i wyparzyć wrzątkiem. Słoiki bez pokrywek po umyciu, można również wstawić do kuchenki mikrofalowej na pełną moc na około 2 - 3 minuty. Pokrywki i brzegi słoików wytrzeć do sucha.
- Jabłka umyć, obrać, usunąć gniazda nasienne i przekroić na mniejsze kawałki.
- Jabłka włożyć do garnka, najlepiej o grubym dnie, dodać cukier i sok z cytryny.
- Gotować na małym ogniu (40 - 50 minut), co pewien czas mieszając, aż jabłka całkowicie się rozpadną i będą jednolitą masą z lekko szklistą powierzchnią.
- Gorącym dżemem napełniać słoiki, natychmiast zamykać pokrywkami i obracać je do góry nogami na deskę. Nie pasteryzować.
- Słoiki przykryć ścierką i pozostawić do całkowitego wystygnięcia, następnie wynieść je w chłodne miejsce.
- Zamknięty słoik powinien mieć lekko wklęsłą pokrywkę i po stuknięciu w nią palcem nie wydawać intensywnego dźwięku, tylko taki głuchy.
- Porada: Do napełniania słoików używam lejka wyciętego z górnej części plastikowej butelki po 5 litrowej wodzie mineralnej z rączką (odciąć z 10 cm powyżej szerokiego korka). Taki lejek jest bardzo praktyczny, zapobiega rozchlapaniu gorącego dżemu, rączka pozwala sprawnie przenosić z jednego słoika na drugi, a po nalaniu można go po prostu wyrzucić.
Zobacz również: konfitura śliwkowa.
Taki domowy dżem to jest niezbędnik spiżarni :) nigdy nie robiłam go jednak z papierowek :)
OdpowiedzUsuńDomowy najlepszy :) Zbyt często nie robię dżemu z papierówek, gdyż są one bardzo nietrwałe. Sezon na nie jest bardzo krótki i dostać je można raczej tylko na małym bazarku lub od gospodarza prosto z sadu, bo w marketach ich nigdy nie widziałam.
UsuńZ jabłek można zrobić domową pektynę do dżemów, więc żadna dodatkowa substancja żelująca nie jest tu potrzebna : ) Taki dżem to praktycznie czysty owoc zamknięty w słoiku (no, może z wyjątkiem cukru). Przepadam wprawdzie za mocno kwaskowymi jabłkami, ale w sezonie nie pogardzę też łagodnymi papierówkami podarowanymi przez sąsiada, który ma ich zatrzęsienie. Dzięki za przepis!
OdpowiedzUsuńProszę bardzo :) Jak dobrze mieć takiego sąsiada :) Na pewno dżemik z papierówek jest delikatniejszy od takiego np. z antonówek.
UsuńPyszny dżemik:)
OdpowiedzUsuńO tak, bardzo :)
UsuńPróbowałaś może zrobić dżem z granatów lub aronii - przynajmniej z dodatkiem.
OdpowiedzUsuńRobiłam z aronii.
UsuńWłaśnie robie dżem wprawdzie nie z papierówek, ale podobnych jabłek, nie pamiętam ich nazwy, mają cienką skórkę lekko czerwoną, uwielbiam je i moja rodzina z naleśnikami,jest to pierwszy dżem, który znika ze spiżarni, polecam
OdpowiedzUsuńPrzepis fajny A jak popatrzyłam na komentarze to każda nazwa to reklama własnej strony 😃
OdpowiedzUsuń