Kartacze
Kartacze to bardzo popularne danie na Podlasiu, wykonane z ziemniaków i mięsnego farszu. Darzę go dużym sentymentem, gdyż jest to smak mego dzieciństwa. Doskonale pamiętam te szare kule serwowane przez moją babcię, okraszone skwarkami z cebulką i zalane gorącym wywarem po ich gotowaniu.
Kartacze z mięsem są sycącym i pożywnym daniem obiadowym. Niech Was nie zraża szary kolor kartaczy, taki ma być, gdyż przygotowuje się je z 3 części surowych ziemniaków i 1 części gotowanych. Ziemniaki w zależności od odmiany, gdy się je zetrze na tarce, mają różny czas ciemnienia. Do kartaczy najlepsze są odmiany ziemniaków mączyste z dużą zawartością skrobi (u mnie były raczej mało mączyste). Jeśli kartacze zrobimy z 2 części surowych i 1 gotowanych ziemniaków, to na pewno będą jaśniejsze, ale i ich smak również będzie zbliżony bardziej do pyz, a nie taki, jaki pamiętam z dzieciństwa.
Kartacze to danie nieco pracochłonne, ale warto poświęcić trochę czasu, aby w efekcie cieszyć się ich smakiem. Proponuję pracę podzielić na dwa dni. Wieczorem obrać i ugotować część ziemniaków i przyprawić mięso na farsz, a w dniu następnym dopiero obrać i zetrzeć pozostałe ziemniaki. Następnie z masy uformować i gotować kartacze.
Przepis na kartacze
Składniki na kartacze:
- 1,5 kg obranych surowych ziemniaków (zetrzeć na tarce)
- 0,5 kg obranych ziemniaków (ugotować)
- 1 jajko
- 1 - 2 łyżki mąki ziemniaczanej (gdy ziemniaki zawierają mało skrobi)
Farsz do kartaczy:
- 600 g mielonego mięsa wieprzowego (u mnie z łopatki)
- 3 ząbki czosnku (przecisnąć przez praskę)
- 1 cebula
- 1,5 łyżeczki soli
- 1 łyżka majeranku
- 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
- 1/2 łyżeczki pieprzu naturalnego
- 1 - 2 łyżki zimnej wody
Dodatkowo:
- cebula i boczek do okraszenia
Jak zrobić kartacze z ziemniaków i mięsa?
- Ugotowane w osolonej wodzie ziemniaki, dokładnie wystudzić i przecisnąć przez praskę lub dokładnie potłuc tłuczkiem. Można je przygotować wieczorem dzień wcześniej.
- Cebulkę do farszu obrać, drobno pokroić i podsmażyć na niewielkiej ilości tłuszczu, dodać do farszu.
- Składniki farszu dokładnie wymieszać. Farsz można przygotować wieczorem, wtedy przyprawy bardziej się połączą z mięsem.
- Surowe ziemniaki zetrzeć na tarce o najdrobniejszych oczkach. Masę wkładać partiami na sitko wyłożone gazą i mocno odciskać cały sok. Soku nie wylewać, odstawić go na około 10 minut i po odstaniu delikatnie zlać wodę, a skrobię osadzoną na dnie zebrać i z powrotem dodać do ziemniaków.
- Do suchej masy z surowych ziemniaków dodać wystudzone gotowane ziemniaki, jajko i mąkę ziemniaczaną w ilości zależnej od tego, jak wodniste były ziemniaki. Masę dokładnie wyrobić, aby miała jednolitą strukturę.
- Z masy formować placki grubości około 0,5 cm i wielkości, mniej więcej, swojej dłoni (dłonie delikatnie zwilżać zimną wodą). Na środek każdego placka nakładać po dużej łyżce farszu, zlepiać go, lekko dociskając formować kształt kartacza.
- Zagotować w dużym garnku osoloną wodę, polecam przeprowadzić przed zrobieniem wszystkich kartaczy test na jednym, gotować go 10 - 15 minut. Jeśli zacznie się rozpadać, będzie to znaczyło, że ziemniaki były z małą zawartością skrobi i należy dodać więcej mąki ziemniaczanej (1 - 2 łyżki).
- Kartacze gotować partiami, wkładać do wrzącej wody i gotować na bardzo wolnym ogniu, aby kartacze nie popękały i się nie rozpadły. Ugotowane kartacze delikatnie wyjmować łyżką cedzakową.
- Podawać od razu po ugotowaniu, okraszone podsmażoną cebulką lub boczkiem.
- Kartacze po włożeniu do głębokiego talerza, można również podać zalane wywarem po gotowaniu kartaczy i okrasić je podsmażonym boczkiem z cebulką.
Zobacz również: kluski śląskie.
Kartacze to zdecydowanie jeden ze smaków dzieciństwa, strasznie dawno ich nie jadłam :)
OdpowiedzUsuńSłyszałam o nich :) przepis sobie zapisuję :)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawa propozycja. Koniecznie do spróbowania:-)
OdpowiedzUsuń