Rosół drobiowy

Prawdziwy, klasyczny rosół drobiowy jest łatwy do przygotowania, aczkolwiek wymaga od nas czasu i cierpliwości. Prawdziwy rosół należy gotować powoli, z dbałością o jakość użytych do przygotowania produktów, wtedy rosół będzie klarowny, aromatyczny i delikatny w smaku.

Prawdziwy rosół domowy

Czym charakteryzuje się prawdziwy rosół drobiowy?

Ponoć najlepszy rosół jest gotowany na kurze, ale nie jest tak łatwo ją dostać, więc u mnie gotowany jest na kurczaku zagrodowym. Dodatek marchewki, cebuli, pietruszki, lubczyku, korzenia selera i pora nadał rosołowi smaku i koloru.

U mnie rosół jest w wersji podstawowej, bez wymyślnych dodatków smakowych i smakuje, tak jak według mnie rosół powinien smakować. Smak rosołu tworzy oprócz kurczaka, włoszczyzna, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz i lubczyk. Taki rosół, jeśli nie zjemy go od razu, jest świetną bazą do różnych zup lub sosów. Dobrze przygotowany rosół powinien być esencjonalny i po wstawieniu do lodówki przybierać, postać delikatnej galaretki.

Rosół świetnie rozgrzewa i idealnie sprawdza się w jesienne i zimowe dni. Najbardziej pomocny jest on w czasie, gdy dopada nas przeziębienie i talerz gorącego rosołku, może nas wtedy postawić na nogi. Moim zdaniem nie ma nic piękniejszego w porze obiadowej, od unoszącego się po kuchni aromatu gotowanego rosołku. Zmarznięci domownicy po powrocie do domu, na pewno będą czuli, że rosół jest przygotowany z dużą dbałością o ich zdrowie.

Moi Drodzy, a jak u Was wygląda sprawa rosołu? Czy jest on co niedziela, czy tylko od święta i co w nim się zazwyczaj znajduje?
Rosół z kurczaka z makaronem

Składniki:

(na około 2,5 - 3 litry czystego rosołku)
  • 2 kg kury lub kurczaka zagrodowego
  • 4 duże marchewki
  • 1 duży korzeń selera
  • 4 pietruszki
  • 1 por
  • 1 duża cebula
  • 1 duża wiązka świeżego lubczyku lub 1 łyżka suszonego (opcjonalnie)
  • 4 listki laurowe
  • 6 ziaren ziela angielskiego
  • 6 ziaren pieprzu czarnego
  • sól do smaku (u mnie 3 łyżeczki)
  • pieprz czarny mielony do smaku
  • natka pietruszki lub lubczyk do dekoracji (opcjonalnie)

Jak ugotować prawdziwy rosół?

  1. Kurczaka umyć, oczyścić z ewentualnych pozostałości piór, włożyć do dużego garnka (co najmniej 5 - 6 litrowego) i zalać zimną wodą w ilości takiej, aby pokrywała mięso i mieściła się w garnku. Gotować na wolnym ogniu bez przykrycia około 2 godziny (od momentu zagotowania się). Rosół ma naprawdę bardzo wolno się gotować, tak tylko delikatnie "pyrkać".
  2. Po 2 godzinach dodać listek laurowy, ziele angielskie i pieprz w ziarenkach oraz obraną włoszczyznę i przypaloną nad palnikiem cebulę razem z łupiną. Gotować 1,5 godziny tak jak poprzednio na wolnym ogniu i bez przykrycia. Podczas gotowania nie dolewać wody, ma być tylko tyle płynu, ile zostało wlane przed rozpoczęciem gotowania, wtedy rosół będzie odpowiednio esencjonalny.
  3. Następnie dodać sól i lubczyk, gotować jeszcze co najmniej godzinę.
  4. Z ugotowanego rosołu wyjąć kurczaka i warzywa, a sam rosół przecedzić przez sitko.
  5. Rosół podawać z ugotowanym makaronem, pokrojonymi warzywami i cząstkami kurczaka z rosołu. Przyprawić do smaku mielonym pieprzem i zieleniną już w talerzu.
  6. Z mięsa kurczaka i warzyw wyjętych z rosołu, po zmieleniu w maszynce można przygotować pulpety i podawać je do rosołku.

    Zobacz również: sałatka z soczewicy i kurczaka.

Komentarze

  1. Bardzo lubię rosół gotowany na kurczaku. Na kurze też jadłam, ale na kurczaczku bardziej mi smakuje. U nas robi się już chłodniej więc taki rosołek będzie wspaniałym pomysłem na niedzielny obiadek. Ciepło pozdrawiam:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję i również pozdrawiam :) U nas leży śnieg, więc taki rosołek świetnie się sprawdza.

    OdpowiedzUsuń
  3. U mnie bez rosołu niedziele nie jest zaliczona, syn jest jego największym fanem. Zgadzam się, rosół potrzebuje celebry, cierpliwości a smakiem się odwdzięczy. Osobiście nie daję ziela i liścia laurowego, później mi smakuje jak wywar na zimne. Dodaję za to łyżkę białej gorczycy, suszonego borowika, szczyptę kurkumy i to tyle. Poza tym dużo włoszczyzny i dobry makaron :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za pomysł, z gorczycą jeszcze nie próbowałam :)

      Usuń
  4. Faktycznie klasyka obiadowa! Choć u mnie pojawia się na stole niezbyt często, głównie ze względu na czas jaki potrzeba tu poświęcić na jego ugotowanie - przepis babciny jaki mam każe rosół gotować dobrych kilka godzin :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, czas przy rosole odgrywa dużą rolę :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady