Domowe wędliny

/ 7

Chyba każdy z nas uwielbia zapach oraz smak pysznych wędlin dobrej jakości. Jednak na półkach sklepowych pełno jest dzisiaj sztucznych wyrobów, które nie nadają się do spożycia przez swój skład, czyli antybiotyki, sztuczne barwniki oraz konserwanty.



Są jednak miejsca, które oferują nam swojskie wyroby i znajdziemy tam rozmaite wędliny o soczystym smaku i zapachu. Tutaj musimy jednak wziąć pod uwagę ich cenę, która zazwyczaj oscyluje w granicach 50 złotych za kilogram.

Najlepszym rozwiązaniem jest własna, domowa produkcja wędlin – jest to najtańszy i najpewniejszy sposób, aby stworzyć pyszną i aromatyczną żywność dla naszej rodziny. Okazuje się nawet, że zrobienie domowej wędliny wcale nie jest takie trudne. Przede wszystkim musimy zdecydować, z czego chcemy zrobić naszą wędlinę, najczęściej kupujemy schab wieprzowy, choć może być to również pierś kurczaka, indyka, czy karczek. Ważne, aby mięso było dobrej jakości, pozbawione chemii i dodatkowych substancji. Pamiętajmy, że do zrobienia domowej wędliny niepotrzebne są nam ulepszacze, wystarczy kawałek mięsa, sól oraz przyprawy.

Wędliny możemy podzielić na mięsa trwałe, czyli takie, które możemy przechowywać aż do 6 miesięcy, półtrwałe, które przechowujemy maksymalnie miesiąc, a także nietrwałe, które należy spożyć w ciągu kilku dni. Zanim więc podejmiemy decyzję o rodzaju wędliny, jaką tworzymy, warto dowiedzieć się, jak szybko należy ją zjeść.

Domowego wyrobu wędlin trzeba się nauczyć tak jak każdej innej czynności. Wiadomo, że praktyka czyni mistrza, więc przed nami wiele mniej lub bardziej udanych wędlin, z których wyłonimy te najbardziej nam smakujące. Przepisów w internecie znajdziemy mnóstwo, jednak pamiętajmy, że im prostsza receptura, tym smaczniejsza wędlina. Nie warto tłumić jej naturalnego smaku dodatkowymi aromatami, czy nadmiarem przypraw.

Wyrób własnej wędliny jest dosyć czasochłonny i należy uzbroić się w cierpliwość, szybko możemy jednak przekonać się, że ciężka praca opłaciła się i w naszej lodówce zagoszczą najlepszej jakości wędliny. Warto również nabyć odpowiedniej wiedzy, dotyczącej poszczególnych rodzajów mięs, czy też sposobów obróbki – przykładem mogą być rzeczy peklowane, których nie można piec, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury mogą wydzielać substancje rakotwórcze.

Kiedy przyrządzimy już smaczną wędlinę, zadbajmy również o jej odpowiednie przechowywanie. Jeśli zamierzamy zrobić większą ilość jedzenia, pomyślmy o zamrożeniu części – w ten sposób zachowa świeżość i w każdej chwili będzie można po nią sięgnąć. Nie krójmy również wędliny od razu w plasterki, lepiej robić to na bieżąco wtedy, kiedy potrzebujemy – dzięki temu będzie ona świeższa. Nie przechowujmy również wędlin w folii spożywczej, lepiej wybrać papier, który nie chłonie wody, a najlepszym rozwiązaniem będzie pojemnik próżniowy.

Dzięki wielu stronom internetowym i blogom możemy doskonale przygotować się do wyrobu domowych wędlin. W licznych sklepach można wyposażyć się w najwyższej jakości produkty, dzięki którym stworzymy przepyszne swojskie wyroby.


Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez sklep swojskiwyrob.pl, specjalizujący się w sprzedaży artykułów do domowego masarstwa.

Komentarze

  1. Na domowe wędliny nie trzeba mnie namawiać :) Często odwiedzam plac targowy ze swojskimi wyrobami.Cenię bardzo swojskie i bez konserwantów wyroby :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wolę zapłacić więcej, a mieć w zamian taką smaczną wędlinę bez wypełniaczy, barwników i innej chemii :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam dokładnie tak samo, wolę mniej, a dobrej jakości :)

    OdpowiedzUsuń
  4. domowa jednak najlepsza :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Dlatego ja zrezygnowałam z kupowania wyrobów garmażeryjnych w supermarketach. Wolę sprawdzonego i poleconego dostawcę, jakim są Karol-Zakłady Mięsne. W ofercie mają dużo produktów i to tak smacznych i aromatycznych. Zupełnie jakbym kosztowała swojskie wyroby od krewnych z wioski.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady