Domowe wędliny
Chyba każdy z nas uwielbia zapach oraz smak pysznych wędlin dobrej jakości. Jednak na półkach sklepowych pełno jest dzisiaj sztucznych wyrobów, które nie nadają się do spożycia przez swój skład, czyli antybiotyki, sztuczne barwniki oraz konserwanty.
Są jednak miejsca, które oferują nam swojskie wyroby i znajdziemy tam rozmaite wędliny o soczystym smaku i zapachu. Tutaj musimy jednak wziąć pod uwagę ich cenę, która zazwyczaj oscyluje w granicach 50 złotych za kilogram.
Wędliny możemy podzielić na mięsa trwałe, czyli takie, które możemy przechowywać aż do 6 miesięcy, półtrwałe, które przechowujemy maksymalnie miesiąc, a także nietrwałe, które należy spożyć w ciągu kilku dni. Zanim więc podejmiemy decyzję o rodzaju wędliny, jaką tworzymy, warto dowiedzieć się, jak szybko należy ją zjeść.
Domowego wyrobu wędlin trzeba się nauczyć tak jak każdej innej czynności. Wiadomo, że praktyka czyni mistrza, więc przed nami wiele mniej lub bardziej udanych wędlin, z których wyłonimy te najbardziej nam smakujące. Przepisów w internecie znajdziemy mnóstwo, jednak pamiętajmy, że im prostsza receptura, tym smaczniejsza wędlina. Nie warto tłumić jej naturalnego smaku dodatkowymi aromatami, czy nadmiarem przypraw.
Wyrób własnej wędliny jest dosyć czasochłonny i należy uzbroić się w cierpliwość, szybko możemy jednak przekonać się, że ciężka praca opłaciła się i w naszej lodówce zagoszczą najlepszej jakości wędliny. Warto również nabyć odpowiedniej wiedzy, dotyczącej poszczególnych rodzajów mięs, czy też sposobów obróbki – przykładem mogą być rzeczy peklowane, których nie można piec, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury mogą wydzielać substancje rakotwórcze.
Kiedy przyrządzimy już smaczną wędlinę, zadbajmy również o jej odpowiednie przechowywanie. Jeśli zamierzamy zrobić większą ilość jedzenia, pomyślmy o zamrożeniu części – w ten sposób zachowa świeżość i w każdej chwili będzie można po nią sięgnąć. Nie krójmy również wędliny od razu w plasterki, lepiej robić to na bieżąco wtedy, kiedy potrzebujemy – dzięki temu będzie ona świeższa. Nie przechowujmy również wędlin w folii spożywczej, lepiej wybrać papier, który nie chłonie wody, a najlepszym rozwiązaniem będzie pojemnik próżniowy.
Dzięki wielu stronom internetowym i blogom możemy doskonale przygotować się do wyrobu domowych wędlin. W licznych sklepach można wyposażyć się w najwyższej jakości produkty, dzięki którym stworzymy przepyszne swojskie wyroby.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez sklep swojskiwyrob.pl, specjalizujący się w sprzedaży artykułów do domowego masarstwa.
Na domowe wędliny nie trzeba mnie namawiać :) Często odwiedzam plac targowy ze swojskimi wyrobami.Cenię bardzo swojskie i bez konserwantów wyroby :)
OdpowiedzUsuńTo zupełnie tak jak ja 😊
UsuńWolę zapłacić więcej, a mieć w zamian taką smaczną wędlinę bez wypełniaczy, barwników i innej chemii :)
OdpowiedzUsuńMam dokładnie tak samo, wolę mniej, a dobrej jakości :)
OdpowiedzUsuńdomowa jednak najlepsza :)
OdpowiedzUsuńTo prawda 😊
UsuńDlatego ja zrezygnowałam z kupowania wyrobów garmażeryjnych w supermarketach. Wolę sprawdzonego i poleconego dostawcę, jakim są Karol-Zakłady Mięsne. W ofercie mają dużo produktów i to tak smacznych i aromatycznych. Zupełnie jakbym kosztowała swojskie wyroby od krewnych z wioski.
OdpowiedzUsuń