Czy filtry dzbankowe do wody pitnej są rzeczywiście skuteczne?
Filtry do wody cieszą się coraz większą popularnością, gdyż coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że jakość wody kranowej pozostawia wiele do życzenia. Nic dziwnego w tym, że chcemy pić czystą i wartościową wodę, której smak nie będzie zdominowany przez chlor i żelazo. Podobnie jest w przypadku ubrań, skóry, włosów i urządzeń AGD, na które twarda woda kranowa ma szkodliwy wpływ. Czy rzeczywiście warto zaopatrzyć się w dzbankowe filtry do wody. Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania?
Obecnie coraz bardziej kładziemy nacisk na czystość wody, dlatego też urządzenia oczyszczające cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Dzięki temu można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, jeśli chodzi o rodzaje filtrów do wody. Niezależnie od tego, na jaki filtr do wody pitnej się zdecydujemy, należy sprawdzić, czy posiada on atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. Podczas kupowania filtra trzeba też wziąć pod uwagę to, że niektóre z nich nie tylko oczyszczają wodę z drobnoustrojów, ale także z naturalnie występujących w niej związków mineralnych. Przykładowo systemy odwróconej osmozy usuwają bakterie, wirusy, metale ciężkie i najróżniejsze zanieczyszczenia oraz sole mineralne. Picie wyłącznie takiej wody może przyczynić się do zaburzenia równowagi elektrolitycznej naszego organizmu, dlatego też konieczne jest dbanie o prawidłowo zbilansowaną dietę, w celu uzupełnienia brakujących mikroelementów.
Dostępne są także filtry do wody, które zmiękczają ją. W procesie zmiękczania usuwany jest magnez i wapń, które osadzają się w postaci kamienia na urządzeniach domowych, skracając ich okres żywotności. Twarda woda wpływa negatywnie również na kondycję włosów i skóry. Zmiękczona woda jest lepsza w smaku, nie czuć w niej chloru i metalicznego posmaku, a ponadto pozbawiona jest zanieczyszczeń. Trzeba jednak pamiętać o tym, że oba te pierwiastki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, gdyż uczestniczą one w bardzo wielu procesach.
Filtr do wody pitnej – konieczność czy zbędny wydatek?
Filtry do wody stosowane są przede wszystkim w celu pozbycia się groźnych dla zdrowia drobnoustrojów, jednakże trzeba liczyć się z tym, że gromadzą się na nich bakterie. Stwarza to idealne warunki do ich rozwoju i namnażania się. Konieczne staje się więc regularne wymienianie czy też oczyszczanie filtrów do wody. Chociaż stan wody kranowej jest na bieżąco monitorowany, to jednak w wodzie wodociągowej mogą znajdować się zanieczyszczenia. Ma to miejsce przede wszystkim w przypadku starych rur. Wówczas stosowanie filtrów jest niezbędne. Najbardziej popularnymi filtrami do wody, stosowanymi w gospodarstwach domowych, są właśnie filtry dzbankowe, jak również kuchenne filtry narurowe, odwrócona osmoza, centralny zmiękczać oraz filtry odżelaziające czy odmanganiąjące.
Ja mam filtr do wody, dzbanek równiez, ale z dzbanka nie korzystam zbyt często - zapominam :)
OdpowiedzUsuńW pracy stosujemy wodę filtrowaną. W domu mam czystą i mogę pić prosto z kranu.
OdpowiedzUsuńKiedyś używałam dzbanka z filtrem, a teraz nie i właściwie nie widzę różnicy :)
OdpowiedzUsuńna bieżąco używam dzbanka z filtrem...jestem bardzo zadowolona- mniej kamienia :)
OdpowiedzUsuń