Buraczki na ciepło

/ 9

Buraczki na ciepło to bardzo smaczny i zdrowy dodatek do obiadu. Smażone buraczki świetnie pasują szczególnie do dań z dodatkiem mięsa, a po wystudzeniu są również bardzo zdrową przekąską. Buczki smażone są idealną przekąską zarówno dla wegetarian, jak i wegan.

Buraczki smażone do obiadu
Buraki jesienią są najsmaczniejsze i warto przygotować z nich różne potrawy. Najprostszym wykorzystaniem buraków jest zrobienie ich na ciepło i podanie jako dodatek do obiadu. Buraki przed smażeniem, należy wcześniej upiec lub ugotować ze skórką. Moje gotowałam przez godzinę w szybkowarze z dodatkiem niewielkiej ilości wody, ale można gotować je w tradycyjny sposób w wodzie do czasu, aż będą miękkie (widelec po wkłuciu swobodnie się wyjmuje z buraka). Smażone buraki dobrze smakują podane na ciepło, jak i na zimno.

Mam nadzieję, że lubicie smażone buraczki na ciepło tak, jak ja i często je przygotowujecie 😋
Smażone buraczki na obiadu
Liczba porcji: 3
Czas przygotowania: 25 minut
Czas smażenia: 30 minut
Wartość kaloryczna: 100 g = 75 kcal
Kategoria: przystawka
Dieta: wegańska, wegetariańska

Przepis na buraczki na ciepło

Składniki na buraczki na ciepło:

  • 1 kg buraków
  • 1 małe jabłko
  • 1 duża cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • 3 łyżeczki majeranku
  • 1 łyżka octu jabłkowego 
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 - 2 łyżeczki pieprzu ziołowego
  • sól i pieprz naturalny do smaku 
  • olej do smażenia
    Opis krok po kroku

Jak zrobić buraczki na ciepło? 

  1. Buraki bez obierania ugotować do miękkości, następnie po wystudzeniu obrać i zetrzeć na dużych oczkach tarki. 
  2. Cebulę i czosnek obrać i drobno pokroić. 
  3. Jabłko obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. 
  4. Na patelni rozgrzać kilka łyżek oleju i delikatnie podsmażyć cebulę i czosnek, następnie dodać buraki i jabłko. Smażyć ciągle mieszając przez około 20 minut, w trakcie dodać jeszcze kilka łyżek oleju, aby buraki się nie przypaliły. 
  5. Do buraków dodać cukier, ocet jabłkowy, sok z cytryny, majeranek, pieprz ziołowy i smażyć jeszcze przez około 10 minut, po czym przyprawić do smaku pieprzem naturalnym i solą. Buraki powinny mieć zachowaną strukturę wiórków z tarki, dlatego bardzo długo ich nie smażyć, gdyż powstanie zbyt miękka forma papki.

    Zobacz również: burak pieczony z cukinią i serem feta.

Komentarze

  1. u mnie buraczki na ciepło robiło się całkiem inaczej, ciekawa jestem Twojej wersji

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam buraczki jako dodatek do praktycznie każdego mięsa :) Ekstra!

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam buraczki :) Pyszności :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja również uwielbiam buraczki - pasują do każdego obiadku :P

    OdpowiedzUsuń
  5. Pyszne buraczki, samo zdrowie :)

    OdpowiedzUsuń
  6. uwielbiam buraczki na ciepło, zasmażane na zasmażce z mąką lub bez mąki, tak jak tu, z cebulką. Tylko po co czosnek, majeranek i pieprz? Sól, sok z cytryny i cukier to wszystko co wystarczająco dosmacza buraczki. Oczywiście każdy może przyprawiać tak jak lubi... I czy z kilograma buraczków wychodzą 2-3 porcje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie buraczki na ciepło zawsze są z majerankiem i czosnkiem, a już pieprz to musi być obowiązkowo. Nigdy żadnej zasmażki z mąki nie robię, wystarczy buraczki nieco dłużej podsmażyć i uzyskują odpowiednią konsystencję i smak.

      Jeśli chodzi o porcje, to zależy od apetytu. Według mnie, do obiadu dla 3 osób na pewno wystarczy.

      Usuń
    2. dla 3 osób? nawet dla 4-5 wystarczy :) Czosnek ewentualnie do sałatki z buraczków na zimno, natomiast pieprz i majeranek do żadnych buraczków, do kapusty smakowo i zdrowotnie. Jeśli skuszę się przyprawić buraczki tak jak w tym przepisie, to podzielę się wrażeniami. Tak bardzo lubimy buraczki, że zjemy na pewno, choćby z czosnkiem i pieprzem. Pozdrawiam, nie młoda już kucharka:)

      Usuń
    3. Uwielbiam buraczki, a ze smakiem jest tak jak z gustem, jeden lubi złoto drugi srebro i każdemu jest z tym dobrze :) Również mam swoje lata i często lubię eksperymentować w kuchni, ale co do buraczków mój gust jak na razie się nie zmienia. Mam nadzieję, że moja wersja buraczków również Pani posmakuje.
      Miłego dnia życzę :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady