Zupa z kurek

/ 3

Pyszna zupa z kurek w sezonie grzybowym chociaż raz musi pojawić się na moim stole. Zupa kurkowa jest lekka i bardzo łatwa do zrobienia, a do tego jeszcze wspaniale smakuje.

Zupa grzybowa z kurek

Jak czyścić kurki?

Bardzo lubię kurki, gdyż są smacznymi grzybami, w których bardzo trudno jest znaleźć niechcianych lokatorów, jak to bywa często w innych grzybach.  Odkryłam świetny sposób czyszczenia kurek z piasku. Po wstępnym oczyszczeniu kurek wkładam je na około 5 minut do zimnej wody i dodaję łyżkę soli. W ten sposób blaszki grzybów się otwierają i piasek opada na dno, a wszelkie paprochy idą do góry. Następnie czyste grzyby wyjmuję delikatnie ręką na sitko, aby pozbyć się wody. Kurki zbyt łatwo nie chłoną wody, ale nie należy ich długo moczyć, gdyż stracą smak. Wiecie, że grzyby można zamrażać, ale przed mrożeniem należy je ugotować, jeśli tego nie zrobicie, grzyby po rozmrożeniu będą gorzkie.

U mnie zupa z kurek ugotowana jest tylko na masełku, które świetnie wydobywa z grzybów smak, ale jeśli lubicie zupy bardziej kaloryczne, ugotujcie ją na kawałku kurczaka lub innego delikatnego w smaku mięsa.
Zupa kurkowa

Składniki:
(na 3 - 4 litry zupy)

  • 500 g świeżych kurek 
  • 3 średnie ziemniaki 
  • 1 marchewka 
  • 1 cebula 
  • 1/2 szklanki drobnego makaronu 
  • 1/2 szklanki posiekanej natki pietruszki 
  • 1/2 szklanki posiekanego koperku 
  • 2 łyżki oleju 
  • 2 łyżki masła 
  • 1/2 szklanki śmietany 18% 
  • 1 łyżeczka tymianku 
  • pieprz i sól do smaku 

Jak przygotować zupę z kurek?

  1. Kurki oczyścić i zalać na około 5 minut zimną wodą z dodatkiem łyżki soli, aby łatwiej pozbyć się z nich piasku. Następnie opłukać je pod bieżącą wodą i na sitku osuszyć z wody. 
  2. Cebulę obrać, pokroić w kostkę i zeszklić na oleju, następnie dodać kurki, masło i smażyć je do czasu, aż odparuje woda i lekko zaczną się przysmażać. 
  3. Ziemniaki i marchewkę obrać i drobno pokroić. 
  4. Do gotującej się wody wrzucić ziemniaki i marchew, gotować około 10 minut, po czym dodać podsmażone grzyby i gotować jeszcze z 10 minut. 
  5. Po tym czasie dodać makaron, tymianek i gotować około 10 minut, aż wszystko będzie ugotowane. 
  6. Śmietanę zahartować poprzez wlanie do niej kilku łyżek gorącego płynu i wlać do garnka z zupą, następnie dodać pietruszkę, koperek i zupę zagotować. 
  7. Na koniec doprawić do smaku pieprzem i solą.

    Zobacz również: zupa kalafiorowa.

Komentarze

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady