Łopatka z warzywami z szybkowaru
Soczysta i pełna aromatu łopatka z warzywami z szybkowaru to proste do przygotowania danie jednogarnkowe. Mięso przygotowane w szybkowarze zachowuje dużo więcej smaku, a jego struktura jest nienaruszona i delikatniejsza.
Dużym walorem przygotowania jedzenia w szybkowarze jest to, że zapach bardziej aromatycznych dań i para wodna uwalniana w czasie gotowania nie rozprzestrzenia się po kuchni. O ile bardzo lubię jeść potrawy z dodatkiem np. kapusty, to już za jej zapachem podczas gotowania nie przepadam.
Potrawy w szybkowarze przygotowuje się szybciej i są one bardziej esencjonalne od tych gotowanych w tradycyjny sposób. Podczas gotowania mam czas na inne zajęcia, gdyż nie muszę mieszać i pilnować, aby się nie przypaliło. Teraz gdy mam elektryczny i bardziej nowoczesny szybkowar, to mogę się nawet zdrzemnąć, gdyż po upływie zaprogramowanego czasu sam się wyłączy i nawet podtrzyma temperaturę przygotowanej potrawy.
Składniki:
- 1 kg łopatki wieprzowej
- 3 marchewki
- 2 ziemniaki
- 1/2 główki kapusty
- 1 papryka czerwona
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka wędzonej papryki
- 1 łyżeczka tymianku
- 1 łyżka majeranku
- 1 łyżka kminku
- 1/2 łyżeczki ostrej papryki lub chili
- 1 łyżeczka pieprzu
- 2 łyżeczki soli
- 150 - 200 ml bulionu warzywnego lub wody
- 2 - 3 łyżki oleju do smażenia
Przygotowanie łopatki z warzywami z szybkowaru:
- Mięso umyć, osuszyć i pokroić na kawałki o bokach 3 - 4 cm, następnie partiami podsmażyć na dobrze rozgrzanej patelni z odrobiną tłuszczu.
- Podsmażone mięso włożyć do szybkowaru i przyprawić przyprawami.
- Ziemniaki, marchewkę, cebulę obrać i pokroić na średniej wielkości kawałki, czosnek obrać i drobno posiekać.
- Kapustę dość grubo poszatkować, a paprykę oczyścić z gniazda nasiennego i pokroić na mniejsze kawałki.
- Warzywa dodać do mięsa, wymieszać i z wierzchu delikatnie oprószyć pieprzem i solą, zalać bulionem lub wodą i zamknąć szybkowar. Dodanie płynu jest konieczne, aby mogła wytworzyć się para i ciśnienie, które zamknie szybkowar.
- Gotować w zależności od posiadanego modelu szybkowaru, u mnie było 45 minut na wysokim ciśnieniu z samoczynnym otwarciem (rozprężeniem) po około 10 minutach.
- W starszych typach szybkowarów bez programatora czas mierzyć od chwili zassania (zamknięcia się) i wydobycia się pierwszej pary przez wentyl bezpieczeństwa.
- Danie można ugotować również w sposób tradycyjny, wtedy zwiększyć ilość płynu i składniki dodawać stopniowo rozpoczynając od najdłużej gotujących się produktów.
Zobacz również: pierś kurczaka z warzywami z szybkowaru.
Bardzo lubię takie dania :) Są mega pyszne :)
OdpowiedzUsuń