Kapusta zapiekana z ziemniakami

/ 2

Kapusta zapiekana z ziemniakami to bardzo smaczne i łatwe do przygotowania danie obiadowe. Taki obiad przypadnie do gustu osobom, które lubią kiszoną kapustę. Zapiekana kapusta jest bardzo aromatyczna i najlepiej smakuje na ciepło.

Kiszona kapusta z ziemniakami
Zimą kiszona kapusta często gości na moim stole nie tylko, jako surówka do obiadu, ale również zapiekana z ziemniakami lub gotowana w kapuśniaku. Najlepsza jest kapusta kiszona w tradycyjny sposób i takiej trzeba szukać w sklepach, gdyż cały smak dania zależy właśnie od kapusty.

Jeśli lubimy dania ociekające tłuszczem, to boczku można dodać więcej i rozłożyć go po całej powierzchni, a nie tylko na ziemniakach. Kapusta zapiekana będzie zaś daniem bezmięsnym, gdy zrezygnujemy z boczku, a ziemniaki posmarujemy olejem lub położymy na nich plasterki masła. Dodanie do kapusty grzybów sprawiło, że jest ona bardziej aromatyczna i przywołuje smak świątecznego bigosu.
Pieczone ziemniaki z kiszoną kapustą

Składniki:

(4 porcje)
  • 1 kg kiszonej kapusty
  • 3 - 4 duże ziemniaki
  • 250 g boczku wędzonego
  • 2 cebule
  • 3 ząbki czosnku
  • garść suszonych grzybów
  • 1 łyżka ziaren kminku
  • 1/2 łyżeczki mielonego kminku
  • 1 łyżeczka tymianku
  • 1/2 łyżeczki cząbru
  • 1 łyżeczka majeranku
  • sól i pieprz do smaku
  • olej do smażenia

Przygotowanie:

  1. Cebulę i czosnek obrać i drobno pokroić.
  2. Odciąć z boczku skórę, a boczek pokroić w słupki.
  3. Ziemniaki obrać i pokroić w 1 cm plastry.
  4. Grzyby zalać 250 ml gorącej wody.
  5. Kapustę spróbować, jeśli jest bardzo kwaśna to przepłukać zimną wodą i pokroić nożem.
  6. Cebulę i czosnek zeszklić na oleju, dodać pokrojone grzyby, kapustę, ziarna kminku, majeranek, tymianek, cząber, wodę po moczeniu grzybów i dusić pod przykryciem około 10 minut. 
  7. Następnie przyprawić do smaku pieprzem i solą, kapustę wyłożyć na dno wysmarowanej tłuszczem foremki.
  8. Na kapuście poukładać plastry ziemniaków, oprószyć solą i mielonym kminkiem, a na nich położyć po kilka słupków boczku.
  9. Kapustę zapiekać bez przykrycia w nagrzanym do 200 stopni C piekarniku przez około 45 - 50 minut.

    Zobacz również: bigos z grzybami (Wigilia).

Komentarze

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady