Miodownik z kremem z kaszy manny
Pyszny, pachnący miodem miodownik z kremem z kaszy manny jest łatwy do wykonania i można, a nawet trzeba go zrobić kilka dni wcześniej, niż będziemy go jeść. Ciasto strukturą jest podobne do piernika, wspaniale smakuje i świetnie wygląda na świątecznym stole. Ten miodownik znany jest również jako stefanka.
Po upieczeniu i wystudzeniu placki miodowe są dość twarde, ale pod wpływem kremu z kaszy manny stają się przyjemnie wilgotne i delikatne w smaku. Właściwy smak ciasta czujemy dopiero na 2 lub 3 dzień, gdy przesiąknie wilgocią i smakiem kremu, gdyż wcześniej jest zbyt suche.
Składniki:
(forma 23 cm x 33 cm)
Ciasto:
- 200 g masła lub margaryny
- 150 g miodu naturalnego (3 łyżki)
- 200 g cukru (szklanka)
- 2 łyżki śmietany 18%
- 3 jajka (M)
- 600 - 650 g mąki pszennej typ 550
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
Krem:
- 500 ml mleka
- 80 g kaszy manny (5 łyżek)
- 150 - 200 g cukru
- 200 g masła
- 1 łyżka soku z cytryny
Polewa:
- 100 g czekolady deserowej
- 1 łyżeczka miodu naturalnego
- 80 ml śmietany 30%
Dodatkowo:
- 100 g orzechów włoskich
Do odmierzania użyłam: szklanka - 250 ml, łyżka - 15 ml, łyżeczka - 5 ml).
Jak przygotować miodownik z kremem z kaszy manny?
- Margarynę, miód i cukier zagotować, aby się rozpuścił cukier i odstawić do wystudzenia.
- Roztrzepać jajka ze śmietaną i wmieszać w wystudzoną masę miodową.
- 500 g mąki wymieszać z sodą, dodać powstałą masę i zagnieść ciasto. Podczas zagniatania ciasto jest dość luźne i dlatego dłoń posypywać pozostałą mąką. Po zagnieceniu ciasto nie jest bardzo twarde, ale odstaje od dłoni.
- Ciasto podzielić na 3 równe części (ja ważę). Na papierze do pieczenia zaznaczyć wymiar dna foremki i bezpośrednio na nim rozwałkować jedną część ciasta nadając odpowiedni kształt (grubość 0,5 cm). Podczas wałkowania, wałek i wierzch ciasta delikatnie oprószyć mąką.
- Rozwałkowane ciasto razem z papierem przenieść do foremki, wyrównać jego powierzchnię i całość nakłuć widelcem, aby w czasie pieczenia nie utworzyły się nierówności.
- Placek piec 12 minut w nagrzanym do 160 stopni C piekarniku. Po upieczeniu wystudzić i zdjąć z papieru. Ciasto zaraz po upieczeniu jest miękkie i łatwo się kruszy, po wystudzeniu staje się twarde. Tak samo postąpić z pozostałymi 2 częściami ciasta.
- Placki przełożyć kremem z kaszy manny, wierzch polać polewą i posypać pokrojonymi orzechami włoskimi. Wstawić na co najmniej 48 godzin do lodówki.
Krem z kaszy manny:
- Mleko podgrzać z cukrem i gdy rozpuści się cukier, dodać kaszę i ciągle mieszając chwilę gotować, aż kasza zacznie gęstnieć (w kaszy nie powinno być grudek). Jeśli lubimy bardzo słodkie ciasta, to dodać 200 g cukru, a jeśli mniej, to wystarczy 150 g.
- Ugotowaną kaszę przykryć ręcznikiem papierowym i odstawić do całkowitego wystudzenia.
- Masło zmiksować i ciągle miksując dodawać po łyżce kaszy manny, a pod koniec dodać również sok z cytryny. Miksować do czasu, aż masło połączy się z kaszą i powstanie jednolita konsystencja kremu.
Polewa:
- Czekoladę połamać na mniejsze kawałki, dodać miód, śmietanę i rozpuścić w misce na garnku z wrzącą wodą.
- Podczas rozpuszczania składniki ciągle mieszać, aż powstanie jednolita polewa.
Zobacz również: ciasto miodowe.
Mnie również te ciasta wydawały się pracochłonne 😊 z masą z kaszy manny są pyszne.
OdpowiedzUsuńBardzo lubie ciasta z miodem, no i masy z kaszki :) Pycha :)
OdpowiedzUsuńPychota, pieke przynajmniej 4 razy do roku,poniewaz rodzina je uwielbia.
OdpowiedzUsuń