Zupa ogórkowa

/ 1

Lekka,  niskokaloryczna i bardzo smaczna zupa ogórkowa to jedna z chętniej jedzonych zup w moim domu. Jesienią i zimą bardzo często ją gotuję, gdyż w tym okresie kiszone ogórki smakują najbardziej. 

Zupa z kiszonych ogórków
Zupę ogórkową, aby była ona bardziej treściwa i sycąca, należy gotować na wywarze z mięsa np. z żeberek, ale przyznam, że często na szybko robię wersję mniej kaloryczną i dodaję tylko do niej masło. Do zupy ogórkowej najważniejsze jest użycie dobrej jakości kiszonych ogórków, które kisiły się w sposób naturalny, a nie sztucznie przyśpieszany.

Zimą nasz organizm potrzebuje więcej witamin, a to właśnie kiszone ogórki zawierają ich sporą ilość. Starajmy się regularnie jeść ogórki kiszone, które zawierają dużo witaminy C, B, E, a także powstającej w procesie kiszenia witaminy K.

Mam nadzieję, że tak jak ja lubicie zupy i je gotujecie, a jesienią i zimą ogórkowa często gości na Waszym stole.
Zupa z ogórków ze śmietaną

Składniki:

(na 3 litry zupy)
  • 500 g ogórków
  • 200 g żeberek wieprzowych (opcjonalnie)
  • 1 marchew
  • 4 średnie ziemniaki
  • 1 cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 - 3 łyżki masła klarowanego
  • 100 ml śmietany 18%
  • 2 listki laurowe
  • 5 ziaren ziela angielskiego
  • 1 łyżeczka majeranku
  • 1/2 łyżeczki mielonego kminku
  • sól i pieprz do smaku
  • kilka gałązek koperku i natki pietruszki

Jak przygotować zupę ogórkową?

  1. Jeśli będziemy gotować zupę na wywarze z żeberek, to żeberka umyć, włożyć do garnka z zimną wodą, dodać listek laurowy, ziele angielskie i gotować do miękkości, zdejmując z powierzchni wody powstający szum. Żeberka po ugotowaniu można oddzielić od kości, drobno pokroić i  wrzucić do gotującej się zupy jako wkładkę.
  2. Ziemniaki obrać i drobno pokroić.
  3. Marchewkę obrać i zetrzeć na dużych oczkach tarki.
  4. Ogórki również zetrzeć na dużych oczkach tarki.
  5. Cebulę i czosnek obrać, drobno pokroić i zeszklić na maśle klarowanym.
  6. Najpierw gotujemy do miękkości ziemniaki, następnie dodajemy marchewkę i podsmażoną cebulę i czosnek.
  7. Dopiero gdy marchewka będzie miękka, dodajemy ogórki wraz z płynem, który wycisnął się podczas rozdrabniania ogórków na tarce. Przyprawić majerankiem i kminkiem i gotować około 10 minut.
  8. Pod koniec do śmietany dodać kilka łyżek gorącego płynu, aby ją zahartować, po wymieszaniu wlać do zupy i zagotować. Przyprawić do smaku pieprzem i sola oraz koperkiem i częścią posiekanej pietruszki (zostawić nieco do dodania do talerza).

    Zobacz również: zupa krem z dyni.

Komentarze

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady