Bułeczki śniadaniowe
Bułeczki śniadaniowe to pyszne i łatwe do zrobienia pieczywo. Chrupiące z wierzchu i mięciutkie w środku, dobrze się kroją i świetnie smakują. Bułeczki zawierają mąkę pełnoziarnistą graham, dlatego są zdrowsze od zwykłych.
Bułeczki śniadaniowe są idealnym rozwiązaniem, gdy w sklepie nie ma akurat naszych ulubionych bułeczek, a pozostały tylko zrobione z mrożonego ciasta i udające świeżo wypiekane. Jeśli macie ciepło w kuchni, to przygotowanie takich bułeczek nie powinno zająć dużo czasu.
Mnie najbardziej smakują bułeczki posypane sezamem, ale fajny smak nadaje im również czarnuszka. Uwielbiam zapach świeżo upieczonych bułeczek, który unosi się w mieszkaniu.
Składniki:
(na 8 - 10 sztuk)- 400 - 450 g mąki pszennej
- 70 g mąki pszennej pełnoziarnistej typu 1850 graham
- 100 ml ciepłego mleka
- 150 ml ciepłej wody
- 25 ml oleju
- 25 g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka cukru
- 3/4 łyżeczki soli
Dodatkowo:
- 2 łyżki mleka do posmarowania
- 2 łyżki sezamu
- 2 łyżki czarnuszki
Jak przygotować bułeczki śniadaniowe?
- W 50 ml ciepłej wody rozmieszać drożdże, cukier i łyżeczkę mąki, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce, aby podwoiły objętość.
- Mąki wymieszać z wyrośniętymi drożdżami, ciepłym mlekiem i pozostałą wodą. Następnie dodać olej, sól i wyrobić jednolite, gładkie ciasto, jeśli jest zbyt twarde dodać nieco więcej wody. Ciasto przykryć i odstawić do wyrośnięcia (podwoi objętość).
- Ciasto po wyrośnięciu odgazować, zrobić z niego wałek i pokroić na 8 - 10 części, z których uformować bułeczki i ułożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, pozostawiając odstępy na wyrośnięcie. Przykryć i zostawić w ciepłym miejscu na około 20 minut.
- Bułeczki naciąć z wierzchu lekko nożem, posmarować mlekiem i posypać sezamem lub czarnuszką.
- Piec w piekarniku nagrzanym (góra-dół) do 180 stopni C przez 30 - 40 minut. Bułeczki bardzo mocno się nie zapiekają, trzeba więc uważać, aby za mocno ich nie wysuszyć. Czas pieczenia zależy od wielkości bułeczek i indywidualnych właściwości danego piekarnika.
- Upieczone bułeczki wystudzić na kratce, a przechowywać najlepiej w lnianym woreczku.
Zobacz również: bułeczki drożdżowe z serem.
Domowe bułeczki są najlepsze :)
OdpowiedzUsuńwspaniałe na śniadanie i jeszcze takie ciepłe :) coś pysznego
OdpowiedzUsuńPysznie wyglądają :) Muszę w końcu sama upiec pieczywo :)
OdpowiedzUsuńSuper, takie śniadanie to prawdziwa uczta :)
OdpowiedzUsuńDziękuję za ten przepis Aniu :) Grahamki to moje ulubione bułki, a w sklepach to już nie to co kiedyś, coraz trudniej dostać takie "prawdziwe". Ja będę je posypywać kminkiem :)
OdpowiedzUsuń