Pieczeń z indyka z papryką
Pieczeń z indyka z papryką to aromatyczna, delikatna w smaku i bardzo smaczna przystawka. Ciekawie wygląda wśród innych wędlin na talerzu. Tak upieczone mięso świetnie sprawdza się również na kanapki.
Na pieczeń najlepiej nadają się różne części indyka razem ze skórą, gdyż z samej piersi bez skóry, pieczeń będzie zbyt sucha. Po upieczeniu pieczeń wystudzić w foremce i pozwolić jej również w niej zastygnąć. Mięso wtedy wchłonie część wytopionego soku, a pozostałą jego część można wykorzystać, jako bazę do sosu lub wywar do zupy.
Pieczeń z indyka jest delikatniejsza, niż wieprzowa i chętnie jedzą ją nawet dzieci. Osobiście nie przepadam za sklepowymi wędlinami i wolę sama upiec kawałek mięsa lub pieczeń, wtedy wiem, co w niej się znajduje. Mam nadzieję, że również lubicie i sami przygotowujecie domowe mięsa.
Składniki:
(na 2 foremki o wymiarach 8 cm x 28 cm x 6 cm)
- 1500 g mielonego indyka ze skórą
- 1 papryka czerwona
- 1 bułeczka pszenna
- 2 jajka
- 1 duża cebula
- 3 ząbki czosnku
- 2 łyżeczki kolendry mielonej
- 1 łyżka suszonych lub świeżych liści kolendry
- 1 łyżeczka pieprzu naturalnego
- 2 łyżeczki soli
- 3 - 4 łyżki oleju
- 3/4 szklanki mleka do namoczenia bułeczki
Jak zrobić pieczeń z indyka z papryką?
- Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę i zeszklić na patelni z rozgrzanym olejem.
- Czosnek obrać i przecisnąć przez praskę.
- Bułeczkę połamać i namoczyć w mleku.
- Paprykę oczyścić z gniazda nasiennego i pokroić w drobną kostkę.
- Do mięsa dodać jajka, odciśniętą z mleka bułeczkę, sól, pieprz, kolendrę i wystudzoną cebulę. Mięso wymieszać dłonią na gładką masę, na koniec dodać paprykę.
- Masę mięsną przełożyć do foremek wyłożonych papierem do pieczenia, docisnąć i wyrównać powierzchnię dłonią lub łyżką namoczoną w wodzie.
- Piec w piekarniku nagrzanym (góra-dół) do 180 stopni C przez około 60 minut pod przykryciem z folii aluminiowej. Pod koniec pieczenia na 10 - 15 minut odkryć, aby pieczeń delikatnie się zarumieniła.
- Po upieczeniu pieczeń wystudzić w foremce i bez wyjmowania schłodzić w lodówce, aby pieczeń mogła wchłonąć część wytopionego soku.
Zobacz również: kiełbasa domowa wieprzowo-drobiowa.
Pyszny pasztet, u mnie te dwie foremki szybko by zniknęły :D
OdpowiedzUsuńLubię mięsko z indyka i chętnie wykorzystam przepis. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńŚwietny pomysł, lubię indyka, więc chętnie się skuszę na taką pieczeń :)
OdpowiedzUsuńBardzo fajne mięsko do chleba :) Przynajmniej nie zawiera sztucznych dodatków :)
OdpowiedzUsuńBardzo lubię domowe pieczenie, a indyk jest chudy i delikatny, więc to coś w sam raz dla mnie. I już jest co dobrego położyć na kanapeczki :)
OdpowiedzUsuń