Sernik zebra
Sernik zebra to delikatne ciasto o wyraźnym smaku kakao i wanilii. Proste wykonanie i apetyczny wygląd na pewno zachęcają do wykonania. Jestem pewna, że sernik zebra będzie wspaniale smakował zarówno domownikom, jak i gościom.
Pewnie się powtarzam, ale prawdziwy i smaczny sernik powstaje tylko z prawdziwego sera twarogowego. Omijam sery, które są rzadkie lub w swoim składzie mają 0% tłuszczu i znikome ilości mleka i śmietany, a za to inne dziwne dodatki. Z chudego sera nie wyjdzie dobry sernik, chyba że dodacie dużo masła i żółtek.
Serniki w moim domu cieszą się dużym powodzeniem i dlatego często je robię. Tak, jak serniki kochamy również wszystko to, co jest czekoladowe. Sernik zebra łączy oba smaki i dodatkowo jeszcze cieszy oko.
Sernik na zdjęciu upieczony był w foremce o średnicy 28 cm.
Serniki w moim domu cieszą się dużym powodzeniem i dlatego często je robię. Tak, jak serniki kochamy również wszystko to, co jest czekoladowe. Sernik zebra łączy oba smaki i dodatkowo jeszcze cieszy oko.
Sernik na zdjęciu upieczony był w foremce o średnicy 28 cm.
Składniki:
(na formę o średnicy 26 cm lub 28 cm; składniki w temperaturze pokojowej)Masa serowa:
- 1 kg sera białego twarogowego
- 250 g serka mascarpone
- 5 jajek
- 1 szklanka drobnego cukru
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki kakao naturalnego
- Laska wanilii
Spód do sernika:
- 150 g herbatników kakaowych
- 100 g masła
Lukier:
- 5 łyżek cukru pudru
- 2 łyżki śmietany 30%
- 1 łyżka ekstraktu waniliowego
Jak przygotować sernik zebra?
Spód:
- Herbatniki rozkruszyć i wymieszać w blenderze z roztopionym masłem.
- Masą wyłożyć dno foremki pokrytej papierem do pieczenia.
Masa serowa:
- Ser zmiksować z cukrem i serkiem mascarpone, w trakcie miksowania dodawać po jednym jajku. Miksować tylko do połączenia się składników, pod koniec dodać mąkę ziemniaczaną.
- Masę serową podzielić na dwie części, do jednej dodać ziarenka wanilii, a do drugiej kakao. Mieszać do połączenia się składników.
- Na środek foremki ze spodem z herbatników wykładać na przemian 2 łyżki masy białej, a na nią łyżkę masy z kakao i tak postąpić z całą masą serową. Starać się rozpocząć układanie na środku, wtedy paski będą bardziej równe. U mnie niestety tym razem środek był nieco przesunięty i musiałam improwizować, wzorki więc nie są równe.
- Do piekarnika wstawić foremkę z 400 ml gorącej wody, a foremkę z sernikiem wstawić poziom wyżej. Piec w piekarniku nagrzanym (góra-dół) do 170 stopni C przez 20 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 160 stopni C i dalej piec jeszcze przez 40 minut.
- Po upieczeniu i wyłączeniu temperatury, piekarnik uchylić dopiero po 20 minutach i pozostawić w nim sernik do całkowitego wystudzenia. Sernik po upieczeniu nieco opadnie, ale tak ma być. Wstawić do lodówki, aby stężał.
- Zimny sernik polać nieregularnie lukrem. Sernik ma być całkowicie wystudzony, gdy sernik będzie jeszcze ciepły, to lukier się roztopi i zostanie tylko cienka warstewka.
Lukier:
- Gorącą śmietanę dodać do cukru pudru i rozetrzeć razem z ekstraktem na lśniący i jednolity lukier.
- Od razu polać nim schłodzony sernik i wstawić na 15 minut do lodówki.
Zobacz również: sernik czekoladowy na zimno.
wyszedł idealnie! robi wrażenie :)
OdpowiedzUsuńBardzo lubię serniki i wszystko co czekoladowe :) Rzeczywiście, ten sernik wygląda fantastycznie, samo zdjęcie zachęca do spróbowania, więc na razie "jem oczami" :)
OdpowiedzUsuńPięknie ułożyły się warstwy. ❤
OdpowiedzUsuńPrzepiekny
OdpowiedzUsuńserniki kocham miłością wielką i nie zmienną;)
OdpowiedzUsuńświetnie wyszedł:)
Takim serniczkiem nigdy nie pogardzę :)
OdpowiedzUsuń