Gołąbki z ryżem, kaszą i mięsem

/ 8

Gołąbki z ryżem, kaszą i mięsem to nieco wzbogacona wersja znanych wszystkim gołąbków z ryżem i mięsem. Danie o zrównoważonym smaku dobrze smakuje z lekko pikantnym sosem pomidorowym z dodatkiem śmietany.

Kapusta nadziewana ryżem i mięsem z sosem pomidorowym
Farsz do gołąbków zrobiłam z ryżu, grubej kaszy jęczmiennej, nieprażonej kaszy gryczanej i mielonej łopatki wieprzowej. Według mnie proporcje mięsa w stosunku do ryżu i kaszy są całkiem dobre, gdyż podczas jedzenia bardziej jest wyczuwalne mięso, a ryż i kasza w tle. Do tej pory gołąbki robiłam z mięsem i samym ryżem.

Zazwyczaj gołąbki gotowałam w szybkowarze, ale teraz chyba przejdę na pieczenie, gdyż kapusta pozostaje bardziej zwarta i mniej się rozgotowuje. Farsz w przepisie jest umiarkowanie pikantny, jeśli więc lubicie mocno pikantne, należy dodać więcej pieprzu.

U mnie wszyscy gołąbki bardzo lubią, ale zdecydowanie zbyt rzadko je przygotowuję. Lubicie gołąbki, z jakim farszem i sosem je robicie?

Gołąbki pieczone z sosem pomidorowym
Ilość porcji: 24
Czas przygotowania: 100 minut

Składniki na gołąbki z ryżem, kaszą i mięsem:

  • duża główka białej kapusty
  • 1,5 kg mielonej łopatki wieprzowej
  • 100 g ryżu
  • 75 g grubej kaszy jęczmiennej
  • 75 g kaszy gryczanej nieprażonej
  • cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • łyżka majeranku
  • łyżeczka mielonego kminku
  • łyżka pieprzu ziołowego
  • 1/2 łyżeczki pieprzu naturalnego
  • 3 łyżeczki soli

Dodatkowo:

  • 2 liście laurowe
  • 5 ziaren ziela angielskiego

Sos pomidorowy:

  • 500 ml passaty pomidorowej
  • cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • łyżeczka oregano
  • 1/2 łyżeczki kminku
  • 1/2 łyżeczki kolendry
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • łyżka oliwy z oliwek
  • pieprz i sól do smaku 
  • 6 -7 łyżek śmietany 30% lub 36%

Jak zrobić gołąbki z ryżem, kaszą i mięsem?

  1. Ryż i obie kasze wsypać do miarki, powinny zająć pojemność około 250 ml i opłukać na sitku zimną wodą. Następnie wrzucić do garnka o grubym dnie i zalać 500 ml zimnej osolonej łyżeczką soli wody. Od momentu zagotowania się gotować pod przykryciem 7 minut i odstawić pod przykryciem, aby ziarna wchłonęły płyn i wystygły.
  2. Kapustę oparzać w gotującej się wodzie i zdejmować stopniowo liście. Do trzymania i wyjmowania z wrzątku kapusty, używam korkociągu, który wkręcam w środek twardego głąba kapusty. 
  3. Ze sparzonych liści kapusty pościnać grubsze końcówki.
  4. Cebulę i czosnek obrać i pokroić w kostkę, a następnie obsmażyć na kilku łyżkach tłuszczu i wystudzić.
  5. Do mięsa dodać przyprawy, wystudzoną cebulę z czosnkiem oraz kaszę i ryż, wszystko dokładnie wymieszać na gładką masę.
  6. Mięso nakładać na liście kapusty i formować z nich gołąbki.
  7. Gołąbki wkładać ciasto jeden obok drugiego do dużej brytfanki lub naczynia żaroodpornego z pokrywką. Dodać liście laurowe, ziele angielskie, wlać 250 ml wody lub bulionu warzywnego i przykryć z wierzchu niekształtnymi liśćmi kapusty, które pozostały po zrobieniu gołąbków. 
  8. Piec pod przykryciem 60 - 80 minut w piekarniku nagrzanym góra-dół do 180 stopni C.
  9. Podawać z sosem pomidorowym. 

Sos pomidorowy:

  1. Cebulę i czosnek obrać i pokroić w drobną kostkę, a następnie podsmażyć.
  2. Passatę zagotować, dodać cebulę i czosnek oraz pozostałe składniki oprócz śmietany i gotować około 15 minut, aż cebula będzie miękka.
  3. Następnie dodać śmietanę i przyprawić do smaku pieprzem i solą, gotować około 5 minut.
  4. Sos chwilę rozdrobnić blenderem, aby konsystencja była bardziej jednolita.

    Zobacz również: gołąbki z sosem pomidorowym.

Komentarze

  1. Bardzo smakowicie wyglądają :) moja mama robi bardzo podobne :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo apetyczne, moja mama robi najczęściej z mięsem i ryżem, natomiast teściowa z kaszą i mięsem, obie wersje bardzo smaczne :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam gołąbki. Twoje wyglądają przepysznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Takie gołąbki robi moja koleżanka z pracy, ryż łączy z kaszą.

    OdpowiedzUsuń
  5. Uwielbiam ❤ ale mi narobiłaś smaka 😄

    OdpowiedzUsuń
  6. Mam sugestię dotyczącą liści laurowych i ziela angielskiego, otóż należy te liście i ziele włożyć do słoika i szczelnie zakręcić, przydadzą się później do marynowanych ogórków albo grzybów, gołąbki świetnie sobie poradzą bez takich dodatków...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za sugestię, ale z niej nie skorzystam. Lubię, gdy kapusta w gołąbkach pachnie delikatnie liściem laurowym i zielem angielskim. Jeśli ktoś tego nie lubi, może ich nie dodawać :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady