Zdrowe odżywianie – od czego zacząć?
Najwyższy czas zadbać o siebie i swoje zdrowie, a pierwszym krokiem będzie wprowadzenie zmian do Twojej codziennej rutyny żywnościowej. Musisz zacząć zwracać większą uwagę na to, co jesz i w jakich ilościach. Poniżej poznasz wszystkie zasady i porady związane ze zdrowym i zbilansowanym odżywianiem, co wbrew pozorom nie jest takie trudne i skomplikowane.
Podstawy zdrowej diety
Zacznijmy od kilku najważniejszych faktów, których musisz być świadomy, by zacząć stopniowo wprowadzać w swoje życie zasady zdrowego odżywiania. Pierwszą istotną rzeczą są proporcje oraz częstotliwość jedzenia posiłków w ciągu dnia. Istnieje niestety błędne przekonanie, że im mniej będziemy jeść, tym szybciej uda nam się schudnąć i zachować zdrowy wygląd – to absolutny mit.Podstawy zbilansowanej diety opierają się przede wszystkim na proporcjach 45:40:15 i już tłumaczymy o co chodzi:
- 45% posiłków w ciągu dnia powinno składać się z ziaren i produktów strączkowych – owies, jęczmień, kukurydza, fasola szparagowa, ciecierzyca, soczewica i inne;
- 40% posiłków powinno zawierać warzywa i owoce;
- 15% diety to wszelkie produkty bogate energetycznie – ryby, chude mięso, nabiał, tłuszcze i cukry.
Nie od dziś też wiadomo, że to, co naturalne jest też najchętniej polecane i najzdrowsze, dlatego koniecznie patrz na etykiety i wybieraj produkty jak najmniej przetworzone. Taka modyfikowana żywność niestety nie wpływa pozytywnie na nasz organizm i może powodować różnego rodzaju efekty uboczne, jak na przykład tycie i brak widocznych rezultatów odchudzania. Wybieraj rozsądnie i wspieraj regionalnych rolników i producentów żywności, a więc postaw na jakość Twojej żywności.
Zdrowe rzeczy do jedzenia – co wybrać?
Teraz przejdźmy do konkretów, czyli artykułów żywnościowych, które koniecznie należy wprowadzić do swojej codziennej diety. Będziesz mógł je wykorzystać zarówno przy przygotowywaniu śniadań, obiadów, kolacji, jak i traktować jako smaczną i pełnowartościową przekąskę w ciągu dnia. Sprawdź, które produkty są polecane przez lekarzy i dietetyków:- Oleje lniane lub rzepakowe, ryby morskie oraz pieczywo z mąki pełnoziarnistej żytniej – to przedstawiciele tłuszczów nienasyconych jak omega-3 i omega-6, których nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie, a są one niezbędne do utrzymania równowagi zdrowotnej.
- Suszone owoce mogą posłużyć jako dodatek do dań i deserów, a także jako samodzielna przekąska. Posiadają one wiele cennych składników odżywczych, ale niestety potrafią być też wysoko kaloryczne, dlatego nie należy przesadzać z ich ilością. Dobrej jakości i nieprzetworzone suszone owoce możesz zakupić na https://jawo2008.pl/, gdzie znajdują się naturalne i ekologiczne produkty.
- Mięso to ważny element zbilansowanej diety, aczkolwiek można pominąć je w przypadku diety wegetariańskiej lub wegańskiej. Jednak należy pamiętać, by uzupełnić swoją dietę alternatywnymi produktami zastępczymi, by nie zabrakło Ci żadnych niezbędnych składników. Najlepiej jest wybierać chude mięso wołowiny, cielęciny lub drobiu, a także wspomniane wcześniej ryby morskie.
- Olej kokosowy to bogate źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które należy wybierać częściej jako tłuszcze roślinne.
(Artykuł zewnętrzny)
Ja stawiam na dużo warzyw i owoców do każdego posiłku:))
OdpowiedzUsuńUwielbiam owoce i warzywa, mam za to problem z 3 godzinną przerwą między posiłkami :)
OdpowiedzUsuńMy jemy dużo owoców i warzyw,moja kuchnia bez mięsa nie przejdzie,chłopaki wołają i koniec.
OdpowiedzUsuńStaramy się, choć czasem nie jest prosto ;)
OdpowiedzUsuń