Sok z derenia jadalnego

/ 20

Pyszny i bardzo zdrowy sok z derenia jadalnego.  Dojrzałe owoce derenia można suszyć, robić przetwory lub jeść na surowo, zielone zaś kisić. Dereń jest mało znany, ale warto się z nim bliżej zapoznać, gdyż zawiera bardzo dużo witaminy C i innych cennych witamin i minerałów.

Szklanki z sokiem z derenia
Najbardziej znanym przetworem z derenia jest chyba nalewka dereniówka. Traktowano ją kiedyś jako lek i podawano na gorączkę, anemię i nieżyt żołądka. Dzisiaj nalewką mogą raczyć się dorośli, ale raczej nikt dzieciom jej nie podaje, zamiast niej polecam z derenia zrobić sok.
Przygotowanie soku jest bardzo proste i nie należy przerażać się tym, że robi się go 4 dni. Cała praca polega na zagotowaniu wody i zalaniu nim owoców. Nie trzeba długo gotować ani stać i mieszać, czy też wyciskać lub przecierać. Gdy po raz pierwszy robiłam sok z derenia, nie wierzyłam, że coś z tego wyjdzie, gdyż owoców w ogóle się nie gotuje. Sok zrobiony z podanego przepisu jest klarowny, aromatyczny i umiarkowanie słodki. Świetnie nadaje się jako dodatek do herbaty, dodatek smakowy do wody mineralnej, można go również pić bez rozcieńczania.

Znacie smak soku z derenia jadalnego? Sama dereń odkryłam niedawno, ale jego smak pamiętam z dzieciństwa. Według mnie jest to jeden z najłatwiejszych do zrobienia przetworów na zimę. Jeśli macie dostęp do owoców derenia to koniecznie zróbcie sok z mego przepisu, polecam 😊
Sok z derenia w butelkach na zimę
Ilość porcji: 2,5 l
Czas przygotowania: 4 dni

Składniki na sok z derenia:

  • 1 kg dojrzałych owoców derenia
  • 500 g cukru
  • 3 l wody

Jak zrobić sok z derenia?

  1. Owoce umyć, włożyć do garnka i zalać 3 l wrzącej wody. Przykryć i odstawić na 12 h.
  2. Owoce wyjąć z wody, a wodę, w której się moczyły zagotować i owoce włożyć z powrotem. Odstawić na 24 h.
  3. Trzeciego dnia powyższą czynność powtarzamy i odstawiamy na 48 h.
  4. Po tym czasie wyjąć owoce, a sok gotować przez około 10 minut. 
  5. Następnie do soku dodać cukier i gotować na małym ogniu jeszcze przez około 5 minut. Jeśli na powierzchni powstanie piana, należy ją zdjąć.
  6. Bardzo gorący sok przelać do wyparzonych butelek. Butelki zakręcić suchymi zakrętkami, obrócić do góry dnem, przykryć grubą ścierką i odstawić do całkowitego wystudzenia.
  7. Przed wyniesieniem do spiżarni sprawdzić, czy wszystkie butelki są zamknięte. Zakrętki powinny być lekko wklęsłe i po puknięciu w nie wydawać głuchy odgłos. Jeśli tak nie jest, należy sok ponownie zagotować i czynność powtórzyć lub sok zużyć.

    Zobacz również: konfitura z pigwowca.

Komentarze

  1. Bardzo podoba mi się ten sok, chętnie spróbowałabym jak smakuje :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie bym taki soczek spróbowała :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Właśnie przeczytałam ten przepis i zrobiłam taki sok.Rewelacja ...👍Super dodatek do herbatki.Trochę trzeba przy nim popracować parę dni ale warto...❤️Pychotka...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem tego samego zdania :) Praca raczej krótka, ale rozciągnięta w czasie.

      Usuń
  4. Witam....
    Mam dwa bogato owocujące derenie. Pilnuję dojrzałości bo mam kochanych"Śpiewaków" baaardzo lubiących piękne czerwone koraliki derenia.DZIELĘ SIĘ!!!OCZYWIŚCIE NAJWYŻSZE GAŁĄZKI ICH!!!!
    Mam ...wątpliwości czy po tylu gotowaniach wody ,którą przelewamy owoce nie traci się cennych składników??? PRoszę o odpowiedż.POZDRAWIAM WSZYSTKICH!!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam :)
      Niestety, sok trzeba zagotować inaczej się zepsuje. W moim przepisie trzeba zagotować kilka razy, ale krótko. Właśnie zalewanie owoców derenia gorącym płynem i odstawianie, a nie gotowanie całych owoców wyciąga z nich cenne składniki. Na pewno część wartości się traci tak, jak podczas każdej obróbki cieplnej. Surowy dereń jest dość twardy i cierpki, nie da się jego jeść bez obróbki.

      Z przepisu wychodzi bardzo skondensowany i intensywny w smaku sok. Polecam :)

      Chętnie poznam inne sposoby przetwarzania owoców derenia. Szkoda, że nie mam takiego drzewa w ogródku.

      Usuń
    2. Niektóre odmiany derenia da się bezproblemowo jeść też na surowo i są przepyszne. Czereśnie mogą się schować.

      Usuń
    3. Dziękuję za informacje :) Do tej pory miałam styczność tylko z odmianą derenia, która do jedzenia na surowo raczej się nie nadawała.

      Usuń
  5. Robiłam w ubiegłym roku i był pyszny! Bardzo klarowny. W tym też roku też będzie bo dereń bardzo licznie owocuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W pełni się zgadzam, że jest pyszny :) Sposób przygotowania wpływa na jego klarowność.

      Usuń
  6. Jestem w trakcie przetwarzania, jeszcze 32 godziny. Mam kilka odmian jedna świetna na surowo.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super :) Chętnie bym spróbowała tej odmiany, którą można jeść na surowo.

      Usuń
  7. A co robimy z owocami po zrobieniu soku??

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam, czy drylujemy przed zrobieniem soku ?

    OdpowiedzUsuń
  9. Mam pytanie czy dereń po zalaniu i ostudzeniu mogę trzymać
    przrz te 24h a później 48h w lodówce ???. Jedt gorąco i boję się, że w kuchni się zepsuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do lodówki nigdy nie wstawiałam, ale nie było tak gorąco. Lodówka nie powinna zaszkodzić. Proszę tylko po wyjęciu owoców, które były w lodówce nieco je ocieplić w temperaturze pokojowej.
      Wrzucenie zimnych owoców do wrzątku może je zamknąć, a chodzi o to, aby jak najwięcej wydobyć z nich soku.

      Usuń
    2. No a czy skoro jest tak gorąco, to nie zaszkodzi mu stanie na blacie przez tyle godzin (i to bez cukru)? Nie popsuje się? :)

      Usuń
    3. U mnie w pomieszczeniu, gdzie stały owoce było około 25 stopni C. Dereń jest zalewany przegotowaną wodą, a on sam jest owocem twardym i nie ma w sobie dużo cukru, dlatego proces fermentacji tak szybko nie zachodzi.
      W wyższej temperaturze nie robiłam, ale na pewno nie trzymać go bezpośrednio na słońcu.

      Usuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady