Szarlotka ucierana

Szarlotka ucierana to łatwe do zrobienia i pyszne ciasto, które jesienią smakuje najbardziej. Ciasto z jabłkami podane na deser na pewno zachwyci zarówno domowników, jak i wszystkich gości.

Ciasto z jabłkami na deser
Najlepsze jabłka na szarlotkę ucieraną są jesienią, gdyż o tej porze jabłka nie są jeszcze magazynowane i pochodzą prosto z sadu. Do tego ciasta najlepsze są jabłka słodkie i dość twarde, wtedy nie musimy do nich dodawać cukru.

Przygotowując ciasto ucierane, nie należy się spieszyć, wszystkie składniki dodawać stopniowo małymi partiami, aby dobrze się utarły. Masę z jabłek można zrobić wcześniej, aby miała czas wystygnąć, zanim położymy ją na ciasto. Szarlotka ucierana z tego przepisu wychodzi umiarkowanie słodka.
Jabłecznik na ucieranym cieście
Ilość porcji: 20
Czas przygotowania: 60 minut
Forma: 29 cm x 24 cm x 7 cm

Składniki na szarlotkę ucieraną:

Ciasto:

  • 2 szklanki mąki
  • 3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • 250 g masła
  • 1 szklanka cukru
  • 1 łyżka cukru z wanilią
  • 5 jajek (L)
  • 2 łyżki śmietany 18%
  • cukier puder do posypania 

Masa z jabłek:

  • 1,5 kg słodkich jabłek
  • 100 ml wody
  • sok z 1/2 cytryny
Do odmierzania używam: szklanka - 250 ml, łyżka - 15 ml, łyżeczka - 5 ml.

Jak zrobić szarlotkę ucieraną?

Masa z jabłek:

  1. Jabłka obrać i pokroić w kostkę, dodać wodę i gotować do czasu aż jabłka zaczną się rozpadać.
  2. Pod koniec dodać sok z cytryny. 
  3. Jeśli jabłka nie są słodkie to, należy dodać kilka łyżek cukru.
  4. Ugotowane jabłka wystudzić.

Ciasto:

  1. Masło ucierać z cukrem i cukrem waniliowym do czasu aż cukier całkowicie się rozpuści. 
  2. Oddzielić żółtka od białek.
  3. Nie przerywając ucierania dodawać po jednym żółtku.
  4. Następnie ciągle ucierając dodawać stopniowo po łyżce mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia.
  5. Pod koniec dodać śmietanę i ubite na sztywno białka. Po dodaniu białek delikatnie ciasto wymieszać i nie miksować.
  6. Do foremki wyłożonej papierem do pieczenia wyłożyć 1/3 ciasta i równomiernie rozsmarować na dnie.
  7. Na ciasto równomiernie rozłożyć wystudzone jabłka, a na nich rozsmarować pozostałe ciasto.
  8. Ciasto piec w piekarniku nagrzanym góra-dół do 180 stopni C przez 55 - 60 minut, do suchego patyczka. Jeśli ciasto zbyt mocno przypieka się z wierzchu to, należy przykryć je papierem do pieczenia.
  9. Po upieczeniu ciasto wystudzić i posypać cukrem pudrem.

    Zobacz również: krucha szarlotka z krupczatki.

Komentarze

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady