Włoskie wina – z jakich regionów pochodzą najlepsze trunki?
We Włoszech uprawia się najwięcej odmian winorośli na całym świecie. Termin „włoskie wina” jest przez to bardzo szeroki i obejmuje różne, często zupełnie skrajne smaki. Właśnie dlatego przed udaniem się na zakupy warto nieco pogłębić swoją wiedzę na ten temat. Poniżej prezentujemy kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci wybrać idealne wino – wystarczy, że zwrócisz uwagę, z jakiego regionu pochodzi dany trunek.
Włosi to światowi liderzy w produkcji wina
Z tym, że w Italii uprawia się tak wiele odmian, związany jest kolejny istotny rekord. We Włoszech produkuje się najwięcej wina na całym świecie. Szacuje się, że aż 20 procent wszystkich win produkowanych jest właśnie przez Włochów. Nic dziwnego, że znają się tam na tym napoju jak nigdzie indziej!
Włoskie wina są niezwykle różnorodne. Poszczególne odmiany powstają dzięki setkom, a nawet tysiącom lat doświadczeń winiarzy – warto popróbować różnych propozycji, żeby znaleźć prawdziwe perełki. Zasadniczo dzielimy włoskie wina na dwa rodzaje: północne i południowe, w zależności od regionu kraju, z jakiego pochodzą. Najpopularniejsze północne trunki powstają w Toskanii, a południowe – na Sycylii. Regionów, które trudnią się lokalnym wytwórstwem i robią to wyśmienicie, jest jednak o wiele więcej. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?
Regiony, które oferują najlepsze włoskie wina
Toskania – to tam powstają najsłynniejsze wina we Włoszech. Rekordy popularności biją Chianti (lekko owocowe, czerwone wino) i Supertuscan. Jeśli dysponujesz większym budżetem, możesz skusić się także na Vino Nobile di Montepulciano. Z suszonych toskańskich winogron powstaje doskonałe Vino Santo.
Piemont – chlubami regionu są Barbaresco i Barolo. Warto zwrócić uwagę także na musujące wino Asti. Produkowane tam wina są mocne i odrobinę cierpkie. Ze względu na długie zimy i górzyste tereny niektóre szczepy mają utrudnione dojrzewanie.
Sycylia – miłośnicy wina z całego świata ukochali sobie Marsalę; bardzo cenionym i modnym trunkiem jest także Nero d'Avola.
Trydent – jeszcze jeden górski rejon ze śnieżnymi zimami. Czerwone wina z Trydentu mają posmak truskawek lub śliwek i są zauważalnie cięższe, natomiast te białe są lżejsze i uwodzą łagodnym smakiem.
Veneto – słynie z produkcji zarówno białych, jak i czerwonych win – dość wymienić wina Valpolicella oraz Soave. Z suszonych winogron powstają Amabile i Recioto Amarone; jego spokrewniona odmiana, Recioto Soave, ma natomiast charakterystyczny, miodowy posmak i robi karierę wśród weneckich gondolierów.
Umbria – zwróć uwagę przede wszystkim na białe Orvieto Classico o delikatnej, orzechowej nucie. Jeśli zaś lubisz wyczuwać w winie rozmaite przyprawy, zachwyci Cię Umbria Sagrantino.
www.faktoriawin.pl
(artykuł zewnętrzny)
Przyda mi się do szkoły ten wpis, właśnie przerabiamy wina
OdpowiedzUsuńWłosi mają świetne wina, ja ostatnio zasmakowałam w węgierskim różowym :)
OdpowiedzUsuń