Kotlety mielone z boczkiem z piekarnika
Aromatyczne, soczyste i delikatne kotlety mielone z boczkiem z piekarnika. Prawdziwa uczta dla mięsożerców. Kotlety z piekarnika na pewno zdrowsze są od tych smażonych na patelni i bez obaw można podać je osobom, które nie jedzą smażonego.
Miały być swego rodzaju zraziki z mielonego zawijane w boczku, ale kupiony boczek miał w sobie dużo chrząstek i po ich wykrojeniu nie nadawał się do zawijania. Zakupiona łopatka była dość chuda, uznałam więc, że pokrojony w małe słupki boczek trafi do środka kotletów, a nie na zewnątrz. I to było bardzo dobre rozwiązanie, gdyż kotlety wyszły delikatne i aromatyczne. Boczek był mocno przerośnięty chudym mięsem, więc kotlety nie były bardzo tłuste. Dużo smaku i aromatu kotletom mielonym dodały podczas pieczenia również suszone grzyby.
Jeśli chcecie poznać inny smak kotleta mielonego, zachęcam do zrobienia takiego z boczkiem. Oczywiście boczek nie może być bardzo tłusty.
Składniki na kotlety mielone z boczkiem z piekarnika:
- 1 kg mielonej łopatki wieprzowej
- 500 g niezbyt tłustego boczku
- 2 jajka
- duża cebula
- 4 ząbki czosnku
- 4 łyżki bułki tartej
- 1 łyżeczka papryki słodkiej
- 3 łyżeczki pieprzu ziołowego
- 1 łyżeczka mielonej kolendry
- 1 łyżka suszonego czosnku niedźwiedziego
- 1 łyżeczka pieprzu naturalnego
- 2 łyżeczki soli
- 100 ml zimnej wody
- mąka pszenna do obtoczenia
Dodatkowo:
- garść suszonych grzybów
- kilka łyżek tłuszczu do smażenia
Jak zrobić kotlety mielone z boczkiem z piekarnika?
- Suszone grzyby zalać 400 ml gorącą wodą i odstawić na około 10 minut. Grzyby pokroić na mniejsze kawałki, wody po moczeniu nie wylewać.
- Boczek pokroić w cienkie słupki, cebulę w drobną kostkę, a czosnek przecisnąć przez praskę.
- Mięso mielone wymieszać z pozostałymi składnikami. Wyrabiać dłonią do czasu, aż powstanie zwarta masa, z której da się robić kotlety.
- Uformować średniej wielkości kotlety i obtoczyć je w mące.
- Kotlety krótko obsmażyć na dobrze rozgrzanej patelni.
- Obsmażone kotlety włożyć do żaroodpornego naczynia, a w wolne przestrzenie wrzucić po kilka kawałków grzybów. Kotlety podlać wodą po moczeniu grzybów.
- Piec pod przykryciem w piekarniku nagrzanym góra-dół do 180 stopni C przez 50 minut.
- Jeśli chcemy zrobić sos z soku po upieczeniu kotletów to, należy razem z kawałkami grzybów przelać go do rondelka i zagotować. Dodać 50 ml śmietany 30%, przyprawić pieprzem i ewentualnie solą do smaku, gotować na małej mocy palnika, aż uzyskamy odpowiednią konsystencję sosu.
- Kotlety podawać na ciepło z ulubioną surówką, ziemniakami, kaszą lub ryżem. Świetnie smakują również po wystudzeniu na kanapce.
Zobacz również: kotlety mielone z karkówki.
Bardzo lubię dodatek pieczarek do wszelakich mięs, ta propozycja mnie oczarowała.
OdpowiedzUsuńŚwietny pomysł na ciasto mielone!
OdpowiedzUsuń