Piernik świąteczny z mascarpone
Bardzo aromatyczny i delikatny piernik świąteczny z mascarpone to idealny deser na każdą okazję. Smak piernika zdecydowanie kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia i nie powinno zabraknąć go wśród ciast, które zagoszczą na Waszym stole.
Piernik świąteczny z mascarpone po upieczeniu jest mięciutki i długo zachowuje świeżość. Uwielbiam smak piernika i szukałam takiego, który będzie wilgotny, puszysty i łatwy do zrobienia. Pierniki zazwyczaj są dość zwarte, sycące i dość pracochłonne, a po ich zjedzeniu nie mamy ochoty na inne świąteczne pyszności.Piernik z mascarpone spełnił moje oczekiwania w 100%. Po upieczeniu piernik jest delikatny, wręcz rozpływa się w ustach, ma przyjemny lekko korzenny smak piernika i miodu. Ciasto o umiarkowanej słodyczy i delikatnym piernikowym smaku, który świetnie przełamuje serek mascarpone i konfitura lub masa z daktyli. Ciasto piernikowe świetnie sprawdzi się również do zrobienia torcika piernikowego, gdyż jest mięciutkie jak biszkopt.
Piernik będzie miał odpowiedni smak i aromat tylko wtedy, jeśli użyjemy dobrej jakościowo przyprawy do piernika. Najlepsza będzie taka domowa z samodzielnie zmielonych przypraw (cynamon, goździki, anyż, pieprz, ziele angielskie, gałka muszkatołowa, kardamon, kolendra, imbir), a jeśli ze sklepu to wybierajcie taką, która nie zawiera mąki, gdyż jest ona tylko wypełniaczem.
Na strukturę piernika wpływa również sposób przygotowania. Wszystkie składniki należy dodawać stopniowo i małymi partiami, wtedy dobrze się połączą i ciasto wyjdzie puszyste i lekkie.
Składniki na piernik świąteczny z mascarpone:
- 3 szklanki mąki pszennej
- 1 szklanka cukru
- 5 jajek
- 250 g miodu naturalnego (6 łyżek)
- 1 szklanka oleju
- 1 szklanka mocnej herbaty (wystudzić)
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 3 łyżki przyprawy do piernika bez mąki
- 1 łyżka kakao naturalnego
Krem z mascarpone:
- 500 g serka mascarpone
- 6 łyżek cukru pudru
- 1 łyżka ekstraktu waniliowego
Dodatkowo:
- 300 g suszonych daktyli lub 400 g gęstej konfitury śliwkowej
- cukier puder do posypania
Jak zrobić piernik świąteczny z mascarpone?
- Mąkę przesiać z sodą, proszkiem do pieczenia, kakao i wymieszać z przyprawą do piernika.
- Białka oddzielić od żółtek i ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodawać po łyżce cukier i ubijać do czasu uzyskania sztywnej i lśniącej piany, bez wyczuwalnych kryształków cukru.
- Nie przerywając miksowania dodawać na przemian małymi porcjami żółtka, płynny miód, olej i wystudzoną herbatę. Płyny wlewać powoli cienką stróżką, aby zdążyły się ze sobą połączyć i nie obciążyły zbytnio ubitej wcześniej piany.
- Na koniec dodawać po kilka łyżek mąki wymieszanej z sodą, proszkiem, kakao i przyprawą do piernika. Miksować krótko na małych obrotach miksera tylko do połączenia się składników, nie powinno być widocznych grudek mąki.
- Ciasto przelać do formy wyłożonej papierem do pieczenia lub posmarowanej masłem i posypanej bułką tartą.
- Piec w piekarniku nagrzanym góra-dół do 180 stopni C przez około 35 - 40 minut, do suchego patyczka.
- Po wystudzeniu przekroić na 3 części i przełożyć kremem z mascarpone i masą z daktyli lub konfiturą.
- Wierzch piernika oprószyć cukrem pudrem i wstawić na co najmniej 2 godziny do lodówki.
Krem z mascarpone:
- Serek mascarpone zmiksować z cukrem pudrem, pod koniec miksowania dodać ekstrakt waniliowy.
Masa z suszonych daktyli:
- Daktyle zalać gorącą wodą i odstawić na około 15 minut, aby zmiękły.
- Wystudzone daktyle przekroić na mniejsze kawałki i rozdrobnić blenderem do postaci kremu. Jeśli masa jest zbyt gęsta dodać kilka łyżek wody po moczeniu daktyli.
Zobacz również: piernik z powidłami.
Dzień dobry,
OdpowiedzUsuńprzygotowałam w ten sposób przełożony piernik na tegoroczne Boże Narodzenie. Niestety, krem z sera po prostu skisł po dwóch dniach. Czy miała Pani podobne doświadczenie? Czy poleca Pani przechowywać ciasto w lodówce po przełożeniu?
Dzień dobry,
Usuńkrem z serka mascarpone nigdy nie był kwaśny, gdyż przełożony piernik przechowuję zawsze w lodówce. Przykro mi, że u Pani skwaśniał. Ciasta zwłaszcza przełożone kremem zawsze należy przechowywać w lodówce, zgodnie ze sposobem przechowywania artykułów spożywczych. Samego serka Pani raczej nie trzyma w temperaturze pokojowej, aby się nie zepsuł.
Piernik przechowywany w lodówce jest dobry, a może i jeszcze lepszy nawet po tygodniu.