Chleb na sodzie z sezamem
Chleb na sodzie z sezamem to bardzo łatwe do zrobienia pieczywo, które świetnie sprawdza się, gdy są trudne czasy i nie robimy codziennie zakupów. Dobrze zastępuje tradycyjny chleb, chociaż jego struktura jest nieco inna, bardziej zwarta i mniej puszysta.
Po przemyśleniu sprawy stwierdziłam, że maślankę zastąpię mlekiem i octem jabłkowym, który z doświadczenia wiem, że dobrze aktywuje do działania sodę. Część mąki pszennej zastąpiłam mąką gryczaną, dlatego chleb nie ma typowego koloru pszennych wypieków. Część mąki pszennej można również zastąpić mąką pełnoziarnistą. Dodatek sezamu sprawił, że chleb delikatnie pachniał i smakował sezamem. Pasował i do białego sera z dżemem i do kanapki z wędliną. Następnym razem wypróbuję z czarnuszką. Odradzam dodawać do chleba na sodzie pestek słonecznika, gdyż pod wpływem sody pestki stają się zielone.
Przygotowując ten chlebek, obawiałam się, czy nie będzie zbyt mocno wyczuwalny zapach i smak sody oczyszczonej? Okazało się jednak, że po upieczeniu soda zupełnie nie jest wyczuwalna, chleb dobrze się kroi i długo zachowuje swój smak. Najlepiej przechowywać go w lnianym woreczku lub przykryty ściereczką, w foli może być wilgotny i zmienić smak. Chleb nie jest puszysty, jest raczej zwarty, struktura w stylu razowca (pewnie za sprawą mąki gryczanej).
Chlebek chyba wszystkim smakował, gdyż nie został ani okruszek, dlatego uznaję eksperyment za udany i na pewno będzie to mój chleb na trudne czasy.
Składniki na chleb na sodzie z sezamem:
- 4 szklanki mąki pszennej (u mnie 3 szklanki mąki pszennej i 1 szklanka mąki gryczanej)
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżka oliwy
- 1,5 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka cukru
- 500 ml mleka lub maślanki
- 2 łyżki octu jabłkowego
- 0,5 szklanki sezamu
Jak zrobić chleb na sodzie z sezamem?
- Mąkę wymieszać z sodą, solą i cukrem.
- Dodać mleko wymieszane z octem jabłkowym, oliwę i sezam.
- Wszystko dokładnie wymieszać, aby nie było suchej mąki, a ciasto dawało się odklejać od łyżki. Jeśli ciasto jest bardzo gęste, należy dodać nieco więcej mleka. Ciasto powinno być dość gęste, zachowywać swój kształt i nie rozpływać się na boki.
- Masę wyłożyć do natłuszczonej i posypanej mąką formy. Wierzch wyrównać namoczoną w wodzie dłonią lub łyżką i zrobić kilka nacięć.
- Piec 10 minut w piekarniku nagrzanym góra-dół do 210 stopni C, następnie zmniejszyć temperaturę do 200 i piec 25 - 30 minut. Chleb jest upieczony, gdy pukając w niego wydaje głuchy odgłos.
- Po upieczeniu chleb wyjąć z formy i wystudzić na kratce.
- Chleb przechowywać w lnianym woreczku lub przykryty ściereczką, nie wkładać do foli, gdyż będzie wilgotny i niezbyt smaczny.
Zobacz również: prosty chleb na drożdżach.
Przepis przydatny, zwłaszcza teraz, i zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak ciężko w mojej okolicy kupić drożdże...
OdpowiedzUsuńU mnie również drożdży nie ma :)
UsuńBardzo ciekawy przepis,nie piekłam jeszcze chlebka na sodzie,wygląda pysznie :-)
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Można powiedzieć, że to taki chlebek kryzysowy :)
Usuń