Hummus idealny - kremowa pasta z ciecierzycy
Hummus idealny, czyli kremowa pasta z ciecierzycy, która świetnie nadaje się jako zdrowy dodatek do różnych warzywnych przekąsek, jak i do pieczywa lub jajek. Kremowa konsystencja i przyjemny aromat przypraw sprawia, że taka pasta nigdy się nie nudzi.
Hummus nigdy nie spowszednieje, gdyż można go podawać z różnymi dodatkami. Począwszy od wersji podstawowej z dodatkiem oliwy, siekanej pietruszki lub mielonej słodkiej papryki, a skończywszy na przyprawie zatar, kuminie i orzeszkach piniowych. Hummus świetnie sprawdza się jako dodatek do świeżych warzyw lub domowego pieczywa, czy też jako farsz do jajek. Pastę z ciecierzycy najlepiej dostosować do własnych upodobań, zarówno sposób jej podania, dodatki, jak i konsystencję hummusu. Osobiście wolę, gdy pasta z ciecierzycy daje się nabierać na pieczywo lub warzywa i z nich nie spływa podczas jedzenia.Woda, w której gotowała się ciecierzyca, zawiera dużo białka i warto ją wykorzystać w czasie robienia hummusu. Woda po schłodzeniu ma właściwości podobne do białka kurzego, dlatego podczas rozdrabniania ciecierzyca nabiera kremowej konsystencji i delikatności. Ponoć świetnie się ubija i można z niej robić nawet wegańskie beziki, ale jeszcze tego nie wypróbowałam.
Przepis na hummus idealny
Składniki na hummus idealny:
- 2 szklanki ugotowanej ciecierzycy
- 2 - 3 ząbki czosnku
- 4 łyżki pasty tahini (pasta z sezamu)
- 3 łyżki oliwy
- 2 - 3 łyżki soku z cytryny
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka mielonego kuminu
- około 300 ml schłodzonego płynu, w którym gotowała się ciecierzyca lub zimnej wody
- dobrej jakości oliwa do podania
Jak zrobić hummus idealny?
- Jeśli mamy suchą ciecierzycę, należy ją najpierw moczyć w zimnej wodzie przez 12 godzin. Następnie wymienić wodę i gotować do miękkości około 1,5 - 2 h.
- Ugotowaną ciecierzycę wystudzić, a płyn schłodzić.
- Ciecierzycę razem z czosnkiem, oliwą, pastą tahini, sokiem z cytryny, kuminem i solą rozdrabniać blenderem, aby powstała kremowa jednolita pasta. Co pewien czas dolewać stopniowo niewielkie ilości zimnego płynu, w którym gotowała się ciecierzyca. Płynu dodać tyle, aby pasta była kremowa, a jej konsystencja pozwalała na nabieranie np. na łodygę selera naciowego lub pieczywo bez pomocy łyżki.
- Przed podaniem pastę polać dobrej jakości oliwą i posypać posiekaną pietruszką lub słodką papryką.
- Osobiście hummus bardzo lubię jeść z selerem naciowym.
Zobacz również: hummus z pomidorami.
taki domowy najlepszy!!!
OdpowiedzUsuńBardzo dobrze dobrane składniki ; ) Gratuluje pomysłu.
OdpowiedzUsuńBardzo lubię wersję klasyczną, ale też lubię z różnymi dodatkami :)
OdpowiedzUsuń