Zakwas domowy do żurku
Przepis na domowy zakwas do żurku nie tylko na Wielkanoc. Najlepszy zakwas na żurek z mąki żytniej pełnoziarnistej. Proste i niekłopotliwe przygotowanie zakwasu, na pewno zachęca do jego zrobienia. Dzięki niemu z łatwością przyrządzimy pyszny żur lub żurek.
Zakwas domowy do żurku jest bardzo łatwy do przygotowania i warto zrobić go samodzielnie. Robi się praktycznie sam, jeśli zapewnimy mu ciepło i raz dziennie go zamieszamy. Nie ma żadnego porównania do tego, który jest na półkach sklepowych i pachnie octem. Domowy zakwas do żurku ma naturalny dość wyraźny kwaśny i czosnkowy zapach. Według mnie czosnek sprawia, że podczas robienia zakwasu w kuchni pachnie nieco palcówką. Gdy zakwas jest gotowy, to ten zapach już tak mocno nie jest wyczuwalny.
Do przygotowania żurku np. na Wielkanoc stosuję proporcje: 500 ml zakwasu domowego na 1500 ml bulionu warzywnego. Proporcje najlepiej dostosować do swoich upodobań, czy lubimy bardziej, czy mniej kwaśny i gęsty żurek
Składniki na zakwas domowy do żurku:
- 1 szklanka mąki żytniej (u mnie pełnoziarnista)
- 3 szklanki przegotowanej wody
- 1 - 2 łyżki aktywnego zakwasu żytniego lub skórka od chleba żytniego pieczonego na zakwasie
- 3 ząbki czosnku
- 3 listki laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 10 ziaren pieprzu
Dodatkowo:
- duży słoik
- ręcznik papierowy lub gaza
- gumka recepturka lub sznurek
Jak zrobić zakwas domowy do żurku?
- Słoik dokładnie umyć, wyparzyć wrzątkiem i wlać przegotowaną wodę. Woda powinna być prawie całkowicie wystudzona, taka lekko ciepła, ale nie gorąca.
- Do wody wsypać mąkę i dokładnie wymieszać, najlepiej drewnianą łyżką.
- Do słoika dodać obrany i rozgnieciony czosnek, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz, zakwas lub skórkę od chleba i jeszcze raz wymieszać. Słoik nie powinien być pełny, należy pozostawić 5 - 7 cm miejsca, gdyż na początku zakwas nieco szumi/pieni się.
- Słoik przykryć ręcznikiem papierowym lub gazą i obwiązać gumką albo sznurkiem.
- Pod słoik podłożyć talerzyk lub ręcznik i odstawić w ciepłe miejsce na około 5 dni, aby się ukisił. Zawartość słoika codziennie zamieszać drewnianą, czystą łyżką. Naturalne jest rozwarstwianie się zawartości słoika, gdyż mąka żytnia jest dość ciężka i zawsze opada na dno.
- Powierzchnia płynu zaraz po wymieszaniu może być pokryta białą pianą, która zniknie po około 2 - 3 dniach. Jest to naturalny proces fermentacji i znak, że zakwas zaczyna pracować i się kisić. Jeśli na powierzchni pojawi się czarny lub zielony nalot/pleśń, to jest to zły znak i taki zakwas trzeba wyrzucić. Powodem tego może być niezbyt dokładnie umyty słoik lub łyżka, którą był mieszany zakwas.
- Czas powstawania zakwasu do żurku zależy od temperatury, która jest w pomieszczeniu. Zakwas powinien mieć kwaśny i lekko czosnkowy zapach. Kiszenia zakwasu z mąki żytniej pełnoziarnistej zbyt mocno nie wydłużać, gdyż może stać się bardzo kwaśny, gorzki i octowy.
- Powstały zakwas można od razu wykorzystać do ugotowania żurku lub po wyjęciu czosnku, zakręcić słoik pokrywką i wstawić do lodówki. Zakwas do żurku w lodowce można przechowywać około 2 tygodni.
- Zakwas przygotowany z tego przepisu najlepiej stosować w proporcjach: na 1,5 l bulionu z warzyw dodawać 500 ml zakwasu.
Zobacz również: jak wykonać zakwas żytni?
Wspaniały przepis. Żurek na domowym zakwasie jest najlepszy :D
OdpowiedzUsuńDziękuję, jestem tego samego zdania :)
UsuńRaz robiłam i żurek był najlepszy!
OdpowiedzUsuńZupy na zakwasie najlepsze :)
OdpowiedzUsuńU mnie też żurek kiśnie. Czasem dodaję otręby żytnie, lepiej po nich startuje.
OdpowiedzUsuńStaram się robić z mąką żytnią pełnoziarnistą, a w niej są rozdrobnione łuski żyta i rzeczywiście szybciej się kisi.
Usuń