Zakwas domowy do żurku

/ 6

Przepis na domowy zakwas do żurku nie tylko na Wielkanoc. Najlepszy zakwas na żurek z mąki żytniej pełnoziarnistej. Proste i niekłopotliwe przygotowanie zakwasu, na pewno zachęca do jego zrobienia. Dzięki niemu z łatwością przyrządzimy pyszny żur lub żurek.

Zakwas żytni do żurku na Wielkanoc
Zakwas domowy do żurku jest bardzo łatwy do przygotowania i warto zrobić go samodzielnie. Robi się praktycznie sam, jeśli zapewnimy mu ciepło i raz dziennie go zamieszamy. Nie ma żadnego porównania do tego, który jest na półkach sklepowych i pachnie octem. Domowy zakwas do żurku ma naturalny dość wyraźny kwaśny i czosnkowy zapach. Według mnie czosnek sprawia, że podczas robienia zakwasu w kuchni pachnie nieco palcówką. Gdy zakwas jest gotowy, to ten zapach już tak mocno nie jest wyczuwalny.
Do przygotowania żurku np. na Wielkanoc stosuję proporcje: 500 ml zakwasu domowego na 1500 ml bulionu warzywnego. Proporcje najlepiej dostosować do swoich upodobań, czy lubimy bardziej, czy mniej kwaśny i gęsty żurek
Zakwas do żurku z żytniej mąki
Liczba porcji: 2
Czas przygotowania: 10 minut + 5 dni kiszenie

Składniki na zakwas domowy do żurku:

  • 1 szklanka mąki żytniej (u mnie pełnoziarnista)
  • 3 szklanki przegotowanej wody
  • 1 - 2 łyżki aktywnego zakwasu żytniego lub skórka od chleba żytniego pieczonego na zakwasie
  • 3 ząbki czosnku
  • 3 listki laurowe
  • 5 ziaren ziela angielskiego
  • 10 ziaren pieprzu

Dodatkowo:

  • duży słoik
  • ręcznik papierowy lub gaza
  • gumka recepturka lub sznurek
Do odmierzania używam: szklanki - 250 ml.

Jak zrobić zakwas domowy do żurku?

  1. Słoik dokładnie umyć, wyparzyć wrzątkiem i wlać przegotowaną wodę. Woda powinna być prawie całkowicie wystudzona, taka lekko ciepła, ale nie gorąca.
  2. Do wody wsypać mąkę i dokładnie wymieszać, najlepiej drewnianą łyżką.
  3. Do słoika dodać obrany i rozgnieciony czosnek, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz, zakwas lub skórkę od chleba  i jeszcze raz wymieszać. Słoik nie powinien być pełny, należy pozostawić 5 - 7 cm miejsca, gdyż na początku zakwas nieco szumi/pieni się.
  4. Słoik przykryć ręcznikiem papierowym lub gazą i obwiązać gumką albo sznurkiem.
  5. Pod słoik podłożyć talerzyk lub ręcznik i odstawić w ciepłe miejsce na około 5 dni, aby się ukisił. Zawartość słoika codziennie zamieszać drewnianą, czystą łyżką. Naturalne jest rozwarstwianie się zawartości słoika, gdyż mąka żytnia jest dość ciężka i zawsze opada na dno.
  6. Powierzchnia płynu zaraz po wymieszaniu może być pokryta białą pianą, która zniknie po około 2 - 3 dniach. Jest to naturalny proces fermentacji i znak, że zakwas zaczyna pracować i się kisić. Jeśli na powierzchni pojawi się czarny lub zielony nalot/pleśń, to jest to zły znak i taki zakwas trzeba wyrzucić. Powodem tego może być niezbyt dokładnie umyty słoik lub łyżka, którą był mieszany zakwas.
  7. Czas powstawania zakwasu do żurku zależy od temperatury, która jest w pomieszczeniu. Zakwas powinien mieć kwaśny i lekko czosnkowy zapach. Kiszenia zakwasu z mąki żytniej pełnoziarnistej zbyt mocno nie wydłużać, gdyż może stać się bardzo kwaśny, gorzki i octowy.
  8. Powstały zakwas można od razu wykorzystać do ugotowania żurku lub po wyjęciu czosnku, zakręcić słoik pokrywką i wstawić do lodówki. Zakwas do żurku w lodowce można przechowywać około 2 tygodni.
  9. Zakwas przygotowany z tego przepisu najlepiej stosować w proporcjach: na 1,5 l bulionu z warzyw dodawać 500 ml zakwasu.

    Zobacz również: jak wykonać zakwas żytni?

Komentarze

  1. Wspaniały przepis. Żurek na domowym zakwasie jest najlepszy :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Raz robiłam i żurek był najlepszy!

    OdpowiedzUsuń
  3. U mnie też żurek kiśnie. Czasem dodaję otręby żytnie, lepiej po nich startuje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Staram się robić z mąką żytnią pełnoziarnistą, a w niej są rozdrobnione łuski żyta i rzeczywiście szybciej się kisi.

      Usuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady