Żurek na domowym zakwasie
Najlepszy żurek na domowym zakwasie, który warto zrobić nie tylko na święta. Przepis na tradycyjny żurek wielkanocny na domowym zakwasie żytnim. Pyszny żurek na zakwasie to zupa, którą zazwyczaj przygotowuje się na Wielkanoc.
Tradycyjny żurek wielkanocny wymaga dobrego zakwasu żytniego, wędzonki i oczywiście białej kiełbasy, a do podania jajko ugotowane na twardo. Na co dzień dość trudno dostać dobrej jakości białą kiełbasę i często żurek robię z dodatkiem wędzonej kiełbasy i boczku. Do żurku wielkanocnego dodawana jest śmietana, jednak u mnie przeważnie jest wersja szara, taka bardziej kwaśna. Zdjęcia przedstawiają właśnie wersję bez dodatku śmietany. Żurek będzie ostrzejszy, jeśli na koniec doprawimy go chrzanem.
Żurek na domowym zakwasie jest bardzo zdrową i pożywną zupą, dlatego warto sięgać po niego częściej. Pozytywnie wpływa na proces trawienia i nie obciąża organizmu. Zakwas do żurku najlepiej przygotować w domu z mąki żytniej pełnoziarnistej, gdyż z dodatkiem tego ze sklepu zupa nie jest tak smaczna. Bardziej rozbudowany przepis na żurek może, zamiast wody zawierać wywar z mięsa i kości. Podstawową przyprawą wyczuwalną w żurku powinien być majeranek i czosnek, a później ewentualnie pieprz.
Jeśli żurek będziecie robić z dodatkiem innego zakwasu niż mój domowy zakwas do żurku to, należy do niego dodać również ze 2 liście laurowe i z 5 ziaren ziela angielskiego.
Składniki na żurek na domowym zakwasie:
- 2 l wody
- 2 ziemniaki
- 1 marchewka
- 1/2 korzenia selera
- 1 pietruszka
- 2 - 3 łyżki majeranku
- 500 ml zakwasu do żurku
- 2 ząbki czosnku
- pieprz i sól do smaku
- 200 g wędzonki lub boczku wędzonego
- 300 g kiełbasy (najlepiej białej)
- 4 jajka ugotowane na twardo
- śmietana do podania (opcjonalnie)
- chrzan (opcjonalnie)
Jak zrobić żurek na domowym zakwasie?
- Warzywa obrać i pokroić na duże kawałki, następnie gotować w 2 l wody do miękkości około 20 minut i wyjąć z wody.
- Do bulionu z warzyw wrzucić nakłute w kilku miejscach kiełbaski i gotować około 15 - 20 minut, aż będą ugotowane.
- Kiełbaski wyjąć, a do wywaru dodać pokrojony w kostkę i podsmażony boczek oraz roztarty w dłoniach majeranek, gotować około 7 minut.
- W międzyczasie wrzucić pokrojoną w plasterki wcześniej wyjętą kiełbasę. Jeśli lubimy żurek z ziemniakami, to dodać również ugotowane wcześniej i pokrojone ziemniaki.
- Do garnka wlać zakwas i ciągle mieszając, gotować na małej mocy palnika około 5 minut, aż żurek zacznie delikatnie gęstnieć. Żurek powinien mieć konsystencję lekko gęstniejącego rzadkiego kisielu. Pod koniec doprawić pieprzem i solą do smaku. Żurku po dodaniu zakwasu zbyt długo nie gotować, gdyż stracić smak i aromat.
- Przed końcem gotowania wrzucić obrany i rozgnieciony praską czosnek.
- Przed podaniem doprawić według upodobań chrzanem i śmietaną. U mnie bez śmietany, gdyż żurek wolę taki bardziej kwaśny i szary.
- Śmietanę przed dodaniem do żurku zahartować, czyli do miseczki wlać chochlę gorącej zupy i wymieszać ze śmietaną, po czym wlać do garnka.
- Do żurku podać również ugotowane jajka.
- Jeśli żurek musimy podgrzać, należy to robić na małej mocy palnika i pilnować, aby się nie zagotował.
Zobacz również: zakwas żytni.
Na domowym zakwasie smakuje najlepiej! :)
OdpowiedzUsuńZrobię mężowi niespodzianke na Wielkanocne drugie śniadanie i podam żur z jajkiem :)
OdpowiedzUsuń