Makowiec zawijany

/ 3

Najlepszy przepis na makowiec zawijany, który mam już od wielu lat. Zobacz, jak zrobić makowca, z którego nie wypada masa makowa, który pięknie się kroi i do tego świetnie smakuje. Ciasto drożdżowe z makiem odpowiednie na co dzień i od święta.

Ciasto drożdżowe zawijane z makiem
Ile było prób, aby powstał idealny przepis na makowiec zawijany to już i sama nie pamiętam. W końcu jednak odkryłam, jak zrobić makowiec zawijany, który spełnił moje wszystkie oczekiwania. Makowiec zawijany jest umiarkowanie słodki, ciasto drożdżowe na makowiec jest lekkie i niezbyt tłuste, upieczony makowiec dobrze się kroi i nie rozpada, a masa makowa idealnie trzyma się ciasta i się nie klei podczas jedzenia. A i jeszcze nie wiem, czy nie najważniejsze, łatwe przygotowanie, chociaż po przeczytaniu przepisu może się wydawać dość skomplikowane i pracochłonne, ale tak nie jest. Makowiec zawijany bardzo dobrze się przechowuje zawinięty w folię aluminiową i włożony do lodówki, nie traci nic na swoim smaku ani wyglądzie nawet do 2 tygodni (jeśli coś zostanie).

Z mego doświadczenia wynika, że nie wolno przyspieszać czasu wyrastania ciasta, gdyż to wpływa na jego strukturę i sprężystość. Odpada, więc w tym przypadku wstawianie go do minimalnie nagrzanego piekarnika, bo ciasto będzie zbyt miękkie i trudno będzie go zawijać. Nie należy również przesadzać z grubością warstwy masy makowej zawijanej do ciasta, gdyż delikatne ciasto nie utrzyma zbyt dużej jej ilości i się rozerwie. 

Mam nadzieję, że moje uwagi pomogą i będzie to Twój ulubiony przepis na ciasto z makiem, którym zachwycisz swoich bliskich i gości 😊

Ciasto zawijane z makiem
Liczba porcji: 2 - 3 makowce o długości około 25 cm
Czas przygotowania: 50 minut + wyrastanie i pieczenie
Forma: duża blacha z piekarnika

Przepis na makowiec zawijany:

(składniki o temperaturze pokojowej)

Ciasto drożdżowe na makowiec zawijany:

  • 3 szklanki mąki pszennej + 0,5 szklanki do podsypywania
  • 6 łyżek cukru
  • 6 żółtek
  • 180 ml mleka
  • 150 g masła
  • 1,5 łyżki oleju rzepakowego
  • 45 g świeżych drożdży lub 21 g suchych
  • 1,5 łyżki spirytusu lub wódki
  • szczypta soli
  • 2 łyżeczki cukru z wanilią

Masa makowa do makowca:

  • 300 g suchego mielonego maku
  • 300 ml gorącego mleka lub wody
  • 180 - 200 g cukru
  • 100 g rodzynek
  • 50 g orzechów włoskich
  • 1 łyżka miodu
  • 50 g miękkiego masła
  • 6 białek jaja kurzego
  • kilka kropel olejku migdałowego

Lukier do makowca zawijanego:

  • 10 łyżek cukru pudru
  • 2 łyżki gorącej wody
  • 2 łyżki soku z cytryny
    Dodatkowo:
  • mak lub skórka kandyzowana z pomarańczy do dekoracji
Do odmierzania używam: szklanki - 250 ml, łyżki - 15 ml, łyżeczki - 5 ml.

Jak zrobić makowiec zawijany?

  1. Drożdże rozmieszać w lekko podgrzanym, ale niegorącym mleku z łyżeczką cukru i łyżką mąki. Odstawić na chwilę w ciepłe miejsce, aby podwoiły swoją objętość.
  2. Do przesianej mąki dodać wyrośnięte drożdże, cukier z wanilią i cukier, wymieszać łyżką. Następnie wlać roztrzepane żółtka, dodać szczyptę soli, olej i roztopione, wystudzone masło oraz alkohol.
  3. Zagnieść jednolite ciasto, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
  4. Dłonie oprószyć mąką i wyrośnięte ciasto podzielić na 2 lub 3 równe części. Każdą z nich rozwałkować na prostokąt o grubości około 0,7 - 1 cm, podsypując delikatnie mąką, z ilością mąki nie przesadzać, gdyż ciasto stanie się twarde i podczas pieczenia makowce będą pękać i się kruszyć. U mnie wychodzą 3 niezbyt grube makowce.
  5. Rozwałkowany placek posmarować 0,5 cm warstwą masy makowej i delikatnie zwinąć w rulon, rozpoczynając od dłuższego boku. Końce rulonu zlepić i podwinąć pod spód, układając go na papierze do pieczenia łączeniem do dołu. Ciasto jest dość miękkie i zwinięte makowce najlepiej jest delikatnie przetoczyć z deski na papier, uważać, aby nie zrobić w cieście dziury.
  6. Z papieru do pieczenia wokół makowca zrobić formę otwartej tuby, pozostawiając około 3 cm pustego miejsca z wierzchu (nie zakrywać końców), papier z wierzchu nie powinien dotykać do ciasta. Przed pieczeniem makowce z wierzchu posmarować ciepłym mlekiem i razem z papierem przenieść na blaszkę z piekarnika. Każdy makowiec zawinięty w papier, układać jeden obok drugiego z zachowaniem 2 - 3 cm odstępu.
  7. Ciasto drożdżowe jest dość delikatne, jeśli jest dość ciepło, to zrobione makowce nie wymagają ponownego wyrastania. Makowce piec w piekarniku nagrzanym góra-dół do 180 stopni C przez około 40 minut.
  8. Po wystudzeniu posmarować lukrem i posypać makiem lub skórką kandyzowaną.
  9. Makowce przechowywać zawinięte w papier do pieczenia lub folię, ewentualnie w pojemniku pod przykryciem, wtedy długo zachowają smak i swoją świeżość.

Jak zrobić masę makową do makowca?

  1. Mak zalać gorącą wodą lub mlekiem i odstawić na około 15 minut, aby mak wchłonął cały płyn. Jeśli nie masz suchego już zmielonego maku, to ten krok pomiń. Niemielony mak trzeba zalać wodą lub mlekiem i gotować w niezbyt szerokim garnuszku do czasu, aż płyn prawie całkowicie się wygotuje/wchłonie. Mak po wystudzeniu zmielić 2 razy przez maszynkę.
  2. Do maku dodać cukier, miód, rodzynki, posiekane orzechy, miękkie masło i olejek, dokładnie wymieszać. Z białek ubić sztywną pianę i delikatnie wmieszać do masy makowej.
  3. Masą od razu smarować ciasto na makowce, aby ubite białko zachowało swoje właściwości.

Jak zrobić lukier:

  1. Cukier puder energicznie rozetrzeć z gorącą wodą i sokiem z cytryny.
  2. Powinna powstać jednolita, lśniąca i niezbyt rzadka masa, która po posmarowaniu zostaje na cieście.
  3. Przygotowanym lukrem od razu smarować makowce, gdyż lukier dość szybko zastyga.

    Zobacz również: ciasto makowe z lukrem.

Komentarze

  1. Rolada wygląda smakowicie. Mam ten sam sposób na lukier. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. makowiec to jedne ciasto których nie lubię ale lubię piec bo mój dziadek uwielbia

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady