Kiszona kapusta w słoiku

Zdrowa i bardzo łatwa do zrobienia kiszona kapusta w słoiku. Najprostsza i najsmaczniejsza surówka na jesień i zimę. Kapusta kiszona to podstawa wielu dań i pyszny dodatek do obiadu.

Kapusta kiszona z kminkiem
Z przepisu na kiszoną kapustę w słoiku mogą skorzystać osoby, które mają ograniczone możliwości przechowywania przetworów, a chcą mieć wpływ na to, co jedzą i jak jest zrobione. Najlepiej kapustę kisić w kamiennym lub ceramicznym naczyniu i dopiero po ukiszeniu przełożyć ją do słoików. Nie mam jednak warunków do kiszenia kapusty w dużych ilościach, dlatego co pewien czas kiszę kapustę od razu w słoikach i wychodzi również bardzo smaczna.

Do kiszenia najlepiej wybierać kapustę dojrzałą, której główka jest twarda i liście są mocno ściśnięte. U mnie kapusta kiszona w słoiku robiona jest z marchewką i odrobiną kminku, ale jeśli ktoś nie lubi kminku, może go pominąć. Wiem, że niektórzy do kiszenia kapusty dodają również ziele angielskie i jabłko, sama jednak nigdy z takimi dodatkami nie robiłam.

Kiszona kapusta będzie miała odpowiedni smak i aromat, jeśli wykorzystamy kapustę dobrej jakości bez nawozów, ale z tym czasami bywa różnie. Sama się przekonałam, że piękna i dorodna główka kapusty nie nadawała się do jedzenia, a ukiszoną kapustę musiałam wyrzucić. Obecnie staram się wybierać główki mniejsze, ale za to mam większą pewność, że nie zostały one potraktowane dużą ilością nawozów.
Kiszona kapusta
Liczba porcji: 2 słoiki o pojemności 900 ml
Czas przygotowania: 40 minut + kiszenie

Przepis na kiszoną kapustę w słoiku:

  • 1 główka białej kapusty (2 kg)
  • 1 marchewka
  • 2 łyżki soli kamiennej bez jodu (40 g)
  • 1 łyżeczka ziaren kminku (opcjonalnie)

Jak zrobić kiszoną kapustę w słoiku?

  1. Kapustę dość drobno poszatkować bez głąba, który jest w środku. Do szatkowania można wykorzystać maszynkę do warzyw z przystawką do kapusty.
  2. Marchewkę obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach.
  3. W dużej misce lub ceramicznym garnku układać warstwami kapustę z marchewką i przesypywać solą.
  4. Po przesypaniu kapusty solą za pomocą drewnianego wałka ubijać wszystko, aż kapusta puści soki, a jej objętość zmniejszy się o połowę.
  5. Do kapusty dodać kminek, przełożyć razem z sokiem do słoików i ciasno docisnąć. Kapusty w słoikach do pełna nie nakładać, powinno pozostać miejsce na ewentualne gazy i powstający sok.
  6. Na słoiki lekko nałożyć pokrywki i postawić na tackę wyłożoną ręcznikiem papierowym, aby sok powstający podczas fermentacji nie zabrudził blatu.
  7.  Słoiki odstawić w ciepłe miejsce na około 3 - 7 dni, w zależności od temperatury w pomieszczeniu.
  8. Po ukiszeniu kapustę w słoikach poprzebijać trzonkiem drewnianej łyżki, aby wypuścić gazy. Jeśli tego nie zrobimy to kapusta może być gorzka.
  9. Po odgazowaniu kapustę w słoikach docisnąć, aby była pokryta sokiem, słoiki zakręcić i wynieść w chłodne miejsce.
  10. Może się zdarzyć, że kapusta jest ukiszona, ale sok nie pokrywa kapusty w słoiku. W takim przypadku, należy zagotować wodę z solą (na 1 litr wody 1 kopiasta łyżka soli) i po wystudzeniu zalać nią kapustę. Zapobiegnie to psuciu się kapusty, której nie pokrywa sok.

    Zobacz również: kapusta zapiekana z ziemniakami

Komentarze

  1. Bardzo fajny przepis. Wypróbuję go na 100%, bo taka kiszona kapusta będzie idealna do kopytek na jesienny obiad.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady