3 zdrowe przyprawy, których powinieneś używać w swojej kuchni.
Uwielbiasz gotować i zastanawiasz się, jak wnieść swoje dotychczasowe, ulubione potrawy na wyższy poziom? Idealnym sposobem, aby nadać im jakości jest stosowanie przypraw, które uchodzą za szczególnie cenne i wyjątkowo zdrowe. To dzięki nim nie tylko wzbogacisz ulubione dania o intensywne aromaty, ale także zadbasz o organizm „od środka”. W ramach kulinarnych i prozdrowotnych inspiracji - przygotowaliśmy listę trzech niezawodnych przypraw, które warto trzymać w kuchennej szafce.
Cynamon - korzenny aromat na przeziębienie
Cynamon to niezwykle popularna przyprawa, produkowana z wysuszonej kory cynamonowca. Przez wiele lat stosowana była głównie w medycynie naturalnej, a o jej właściwościach rozgrzewających i prozdrowotnych mówiono już w 2800 roku p.n.e. Wszystko to zasługa dwóch, głównych substancji:
- aldehydu cynamonowego– który posiada właściwości przeciwnowotworowe i odpowiedzialny jest za ten głęboki, charakterystyczny zapach,
- epikatechina - która wraz z aldehydem cynamonowym może zapobiegać rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych.
Od wielu lat prowadzone są badania, które mają wskazać, jakie są zalety spożywania cynamonu w formie dodatku do kawy, deserów czy dań z kuchni indyjskiej. Dotychczasowe wnioski pozwalają sądzić, że przyprawa ta działa dezynfekująco, a także antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Przez wiele lat cynamon był głównym lekiem do walki z przeziębieniami – głównie w obszarze zakażeń górnych dróg oddechowych. Wszystko to zasługa olejku cynamonowego, który w ponad 80% składa się z wspomnianego już aldehydu cynamonowego. Dodatkowo, spożywanie przyprawy… odstrasza komary i kleszcze, chroniąc skórę przez ukąszeniami.
Cynamon to także idealny duet dla wielu produktów z kategorii zdrowa żywność: https://swojskapiwniczka.pl/zdrowa-zywnosc-firmowa, gdzie znajdziesz inne drogocenne składniki tj. imbir, cytryny, miód itd.
Chili - ostra papryka dla niejadków
Chili – najostrzejsza przyprawa, otrzymywana z wysuszonych owoców papryki krzewiastej. Uprawia się ją głównie w Ameryce Południowej i Azji Południowej. Jej wszechstronne zastosowanie to zasługa prozdrowotnych właściwości, które chętnie wykorzystuje się w zarówno kuchni azjatyckiej, jak i śródziemnomorskiej. Coraz częściej spotkamy ją również jako uzupełnienie deserów – w tym gorzkiej czekolady, która idealnie łączy się z pikantnym aromatem.
Ostra papryka niesie za sobą przede wszystkim właściwości lecznicze – tj. antyrakowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dodatkowo wspomaga układ krążenia, dzięki czemu rozgrzewa „od środka”, stymulując układ pokarmowy, podkręcając metabolizm i usprawniając utratę kilogramów.
Uczucie ciepła i zaczerwienienia nie jest związane z powstającym stanem zapalnym. Wszystko to zasługa rozszerzanych naczyń krwionośnych, które zmieniają się pod wpływem kapsaicyny. To ona pobudza także błonę śluzową żołądka, wzmacnia apetyt i usprawnia trawienie.
Na sklepowych półkach znajdziesz wiele rodzajów chili. Te najpopularniejsze to cayenne, piri-piri, habanero i słynne tabasco. Wszystkie te przyprawy wypróbujesz w kuchniach całego świata – np. w klasycznym, meksykańskim taco; tajskich zupach; mięsnym Chili Corn Carne i ostrych sosach do nachosów.
Curry - żółta mieszanka na anemię
Curry to mieszanka korzennych przypraw, za podstawę której stanowi kurkuma, czarny pieprz, imbir, kolendra, kardamon i anyż. Żółta, aromatyczna kompozycja jest popularna zwłaszcza w kuchni azjatyckiej – jako dodatek do sosów lub dań z ryżem.
Jedząc curry nie tylko zyskujesz wyrazisty smak potraw, ale także prozdrowotny dodatek, który wykazuje się właściwościami przeciwnowotworowymi. Badania wskazują, że zawarta w niej kurkumina zmniejsza ryzyko ekspansji PSA w ludzkich komórkach, które powodują raka prostaty. Przyprawa ta pozytywnie wpływa na profil lipidowy, obniżając stężenie cholesterolu we krwi. Rozszerzanie naczyń krwionośnych i zmniejszenie ich napięcia prowadzi również do obniżenia ciśnienia, co z kolei zmniejsza ryzyko udaru mózgu. Dodatkowo - spożywając curry zyskujesz źródło cennego żelaza, zmniejszając w ten sposób ryzyko anemii, a co za tym idzie – m.in. apatii i przewlekłego zmęczenia.
*artykuł zewnętrzny
Smaczne i zdrowe :)
OdpowiedzUsuńUwielbiam chili.
OdpowiedzUsuńCynamon uwielbiam szczególnie. Dodaję do wielu potraw.
OdpowiedzUsuń