Konfitura z wiśni

/ 5

Konfitura z wiśni jest królową wśród domowych przetworów, które robi się latem. Konfitura wiśniowa to najlepszy deser i dodatek do herbaty oraz wielu ciast, naleśników, budyniu, kisielu, ryżu i innych deserów. Prosty przepis na konfiturę z wiśni, która jest łatwa do zrobienia i uwielbiana przez wszystkich w moim domu.

Konfitura wiśniowa w słoiku
Konfitura z wiśni jest dość łatwym do przygotowania domowym przetworem. Tradycyjna konfitura wiśniowa wymaga jednak nieco czasu i cierpliwości, gdyż trzeba wiśnie wcześniej wydrylować i najlepiej 2 razy zagotować. Zapewniam, że warto się poświęcić, aby jesienią i zimą cieszyć się smakiem domowej konfitury z wiśni.

Konfiturę najlepiej przygotowywać w dość szerokim garnku z grubym dnem, wtedy szybciej się redukuje płyn i konfitura nabiera pożądanej konsystencji w krótszym czasie, niż taka gotowana w wąskim garnku. Dodatkowo w szerszym naczyniu konfiturę łatwiej mieszać i owoce mniej się rozpadają.

Konfitura z wiśni może być zamknięta w słoiki już po pierwszym gotowaniu, jednak osobiście wolę gotować ją 2 razy, wtedy jest intensywniejsza w smaku i gęstsza. Ilość cukru najlepiej dostosować do swoich upodobań i stopnia dojrzałości/kwaśności wiśni. Użyte owoce do wykonania na zimę konfitury z wiśni muszą być dojrzałe, inaczej konfitura nie wyjdzie.

Domowe przetwory z wiśni dobrze się zamkną w słoikach i przechowają, jeśli dopilnujemy starannego umycia i wyparzenia słoików i butelek. Tak samo ważne są pokrywki i zakrętki, muszą być czyste, wyparzone i suche. Przy zakręcaniu słoików i butelek z konfiturą lub sokiem, ich brzegi muszą być również suche. Przygotowana konfitura wiśniowa z tego przepisu nie wymaga już pasteryzowania, pod warunkiem zastosowania się do podanych powyżej wskazówek podczas napełniania słoików i butelek. 
Konfitura z wiśni, przetwory na zimę
Liczba porcji: u mnie z 7 kg wydrylowanych wiśni wyszło 3 litry soku i około 3 kg konfitury
Czas przygotowania: 2 - 3 godziny

Przepis na konfiturę z wiśni:

  • 1 kg dojrzałych wiśni
  • 500 - 700 g cukru 
  • 1 łyżeczka soku z cytryny

Jak zrobić konfiturę z wiśni?

  1. Dojrzałe wiśnie umyć, wydrylować i zasypać połową cukru potrzebnego na daną wagę wiśni. Wiśnie z cukrem odstawić na co najmniej 6 godzin, aby puściły sok. Ilość cukru dostosować do stopnia kwaśności wiśni. Na 1 kg wiśni dałam tylko 500 g cukru, gdyż u mnie wiśnie były bardzo dojrzałe i dość słodkie.
  2. Gdy wiśnie puszczą sok, trzeba je wymieszać i łyżką cedzakową oddzielić wiśnie od soku. Do szerokiego garnka wrzucić wyjęte wcześniej wiśnie i dodać sok z cytryny, dodać również pozostały cukier i zagotować. Gotować na małej mocy palnika bez przykrycia około 60 minut. Podczas gotowania należy delikatnie mieszać i zdejmować powstały na powierzchni szum.
  3. Odstawić zagotowane wiśnie na 12 godzin, po czym gotować je jeszcze około 30 - 40 minut na małej mocy palnika, co pewien czas zamieszać.
  4. Gorącą konfiturą z wiśni napełniać wyparzone wrzątkiem słoiczki i zakręcać czystymi i suchymi pokrywkami. Słoiczki obrócić do góry dnem, przykryć ścierką i pozostawić do całkowitego wystudzenia.
  5. Pozostały sok ponownie zagotować, ewentualnie dodać więcej cukru i gorącym napełnić czyste i wyparzone wrzątkiem butelki. Butelki zakręcić czystymi i suchymi zakrętkami, przykryć ścierką i odstawić do całkowitego wystudzenia.
  6. Przed wyniesieniem w chłodne miejsce sprawdzić, czy pokrywki i zakrętki są zamknięte. Powinny być lekko wklęsłe i po stanięciu w nie palcem, wydawać głuchy odgłos.

    Zobacz również: konfitura śliwkowa.

Komentarze

  1. Uwielbiam takie konfitury do naleśników. Dawno nie robilam z wiśni

    OdpowiedzUsuń
  2. Dawno nie robiłam. Najlepsze do ciast.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kiedyś co roku się takie robiło.

    OdpowiedzUsuń
  4. Taka konfitura na zimę to skarb. Co roku przygotowuję jej kilka słoiczków.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady