Konfitura z wiśni
Konfitura z wiśni jest królową wśród domowych przetworów, które robi się latem. Konfitura wiśniowa to najlepszy deser i dodatek do herbaty oraz wielu ciast, naleśników, budyniu, kisielu, ryżu i innych deserów. Prosty przepis na konfiturę z wiśni, która jest łatwa do zrobienia i uwielbiana przez wszystkich w moim domu.
Konfitura z wiśni jest dość łatwym do przygotowania domowym przetworem. Tradycyjna konfitura wiśniowa wymaga jednak nieco czasu i cierpliwości, gdyż trzeba wiśnie wcześniej wydrylować i najlepiej 2 razy zagotować. Zapewniam, że warto się poświęcić, aby jesienią i zimą cieszyć się smakiem domowej konfitury z wiśni.
Konfiturę najlepiej przygotowywać w dość szerokim garnku z grubym dnem, wtedy szybciej się redukuje płyn i konfitura nabiera pożądanej konsystencji w krótszym czasie, niż taka gotowana w wąskim garnku. Dodatkowo w szerszym naczyniu konfiturę łatwiej mieszać i owoce mniej się rozpadają.
Konfitura z wiśni może być zamknięta w słoiki już po pierwszym gotowaniu, jednak osobiście wolę gotować ją 2 razy, wtedy jest intensywniejsza w smaku i gęstsza. Ilość cukru najlepiej dostosować do swoich upodobań i stopnia dojrzałości/kwaśności wiśni. Użyte owoce do wykonania na zimę konfitury z wiśni muszą być dojrzałe, inaczej konfitura nie wyjdzie.
Domowe przetwory z wiśni dobrze się zamkną w słoikach i przechowają, jeśli dopilnujemy starannego umycia i wyparzenia słoików i butelek. Tak samo ważne są pokrywki i zakrętki, muszą być czyste, wyparzone i suche. Przy zakręcaniu słoików i butelek z konfiturą lub sokiem, ich brzegi muszą być również suche. Przygotowana konfitura wiśniowa z tego przepisu nie wymaga już pasteryzowania, pod warunkiem zastosowania się do podanych powyżej wskazówek podczas napełniania słoików i butelek.
Przepis na konfiturę z wiśni:
- 1 kg dojrzałych wiśni
- 500 - 700 g cukru
- 1 łyżeczka soku z cytryny
Jak zrobić konfiturę z wiśni?
- Dojrzałe wiśnie umyć, wydrylować i zasypać połową cukru potrzebnego na daną wagę wiśni. Wiśnie z cukrem odstawić na co najmniej 6 godzin, aby puściły sok. Ilość cukru dostosować do stopnia kwaśności wiśni. Na 1 kg wiśni dałam tylko 500 g cukru, gdyż u mnie wiśnie były bardzo dojrzałe i dość słodkie.
- Gdy wiśnie puszczą sok, trzeba je wymieszać i łyżką cedzakową oddzielić wiśnie od soku. Do szerokiego garnka wrzucić wyjęte wcześniej wiśnie i dodać sok z cytryny, dodać również pozostały cukier i zagotować. Gotować na małej mocy palnika bez przykrycia około 60 minut. Podczas gotowania należy delikatnie mieszać i zdejmować powstały na powierzchni szum.
- Odstawić zagotowane wiśnie na 12 godzin, po czym gotować je jeszcze około 30 - 40 minut na małej mocy palnika, co pewien czas zamieszać.
- Gorącą konfiturą z wiśni napełniać wyparzone wrzątkiem słoiczki i zakręcać czystymi i suchymi pokrywkami. Słoiczki obrócić do góry dnem, przykryć ścierką i pozostawić do całkowitego wystudzenia.
- Pozostały sok ponownie zagotować, ewentualnie dodać więcej cukru i gorącym napełnić czyste i wyparzone wrzątkiem butelki. Butelki zakręcić czystymi i suchymi zakrętkami, przykryć ścierką i odstawić do całkowitego wystudzenia.
- Przed wyniesieniem w chłodne miejsce sprawdzić, czy pokrywki i zakrętki są zamknięte. Powinny być lekko wklęsłe i po stanięciu w nie palcem, wydawać głuchy odgłos.
Zobacz również: konfitura śliwkowa.
Uwielbiam takie konfitury do naleśników. Dawno nie robilam z wiśni
OdpowiedzUsuńIdealne do deserów.
OdpowiedzUsuńDawno nie robiłam. Najlepsze do ciast.
OdpowiedzUsuńKiedyś co roku się takie robiło.
OdpowiedzUsuńTaka konfitura na zimę to skarb. Co roku przygotowuję jej kilka słoiczków.
OdpowiedzUsuń