Dżem z jabłek niskosłodzony
Najlepszy dżem z jabłek niskosłodzony, jaki do tej pory robiłam. Dżem z kawałeczkami jabłek, który bardzo prosto się przygotowuje i świetnie smakuje. Dżem z jabłek świetnie sprawdza się jako zdrowy deser, nadzienie do naleśników, do przekładania ciasta, zapiekania z ryżem lub jako dodatek do pieczywa na śniadanie. Domowy dżem z jabłek jest zdrowy, gdyż zawiera mniej cukru, niż ten ze sklepu, dlatego warto zrobić go samemu.
Dżem z jabłek niskosłodzony jest uwielbiany przez wszystkich w moim domu. Niezbyt słodka marmolada z kawałeczkami jabłek czasami jest zjadana prosto ze słoika jako zdrowy deser. Dżem jabłkowy jest jednym z przetworów, który najszybciej znika ze spiżarni.
Niskosłodzony dżem jabłkowy przygotowuję ze słodkich jabłek, gdyż zawierają one same w sobie naturalny cukier i robione z nich przetwory nie wymagają dużego dosładzania. Słodkie jabłka zazwyczaj są bardziej soczyste i robione z nich dżemy krócej się gotuje, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury szybciej się rozpadają. Z bardzo słodkich jabłek można zrobić nawet dżem jabłkowy bez cukru, dlatego przygotowując dżem z jabłek, które są bardzo słodkie, cukier najlepiej dodawać stopniowo.
Domowe przetwory z jabłek wymagają dodania soku z cytryny, aby jabłka zbyt szybko się nie utleniły i dżem zachował swój jasny kolor. Przepis na dżem jabłkowy najlepiej dostosować do stopnia słodyczy jabłek i swoich upodobań.
Przepis na dżem z jabłek niskosłodzony:
- 3 kg jabłek
- 300 - 400 g cukru
- 2 łyżki soku z cytryny
- 100 ml wody
Dodatkowo:
- słoiki z zakrętkami
Jak zrobić dżem z jabłek niskosłodzony?
- Jabłka obrać, wyciąć z nich gniazda nasienne i pokroić na mniejsze kawałki.
- Pokrojone jabłka włożyć do garnka z grubym dnem, dodać wodę, sok z cytryny i gotować około 15 minut na średniej mocy panika, co pewien czas zamieszać. Część jabłek można dodać później, wtedy dżem będzie zawierał kawałeczki jabłek. Jeśli jabłka będziemy gotować wszystkie naraz i dodatkowo zdecydujemy się przetrzeć je przez sito, otrzymamy wtedy strukturę gładkiej marmolady.
- Następnie dodać cukier i gotować na niezbyt dużej mocy palnika do czasu, aż większość jabłek się rozpadnie, masa zacznie gęstnieć i tworzyć dżem z kawałeczkami jabłek.
- Czyste i wyparzone wrzątkiem słoiki napełnić bardzo gorącym dżemem i zakręcić zakrętkami. Słoiki obrócić do góry dnem na deskę, przykryć ścierką i pozostawić do wystygnięcia. Brzegi słoików oraz wnętrze zakrętek musi być czyste i suche.
- Słoiki po wystudzeniu sprawdzić, czy są zamknięte i mają pokrywki lekko wklęsłe. Pukając z góry w zakrętkę zamkniętego słoika z dżemem, powinien być głuchy odgłos.
- Dżem z jabłek przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
Zobacz również: dżem z jabłek.
Przepis świetny, zawiera tylok naturalny cukier, zatem idealnie będzie się sprawdzał dla małych dzieci.
OdpowiedzUsuńDawno nie robiłam takich dżemów, Muszę zrobić chociaż parę słoików
OdpowiedzUsuń