Pasztet drobiowy z kurczaka
Sprawdzony przepis na pasztet drobiowy z kurczaka. Domowy pasztet drobiowy świetnie sprawdza się jako przystawka, na mniej lub bardziej odświętnym obiedzie. U mnie pasztet z kurczaka chętnie jest jedzony zamiast wędliny na kanapce. Biały pasztet drobiowy w swoim składzie zawiera tylko mięso z kurczaka i warzywa, można więc go podać dzieciom lub osobom będącym na diecie.
Pasztet drobiowy z kurczaka najlepiej smakuje, gdy jest przygotowany z różnych jego części, i to ze skórą. Najczęściej domowy pasztet robię z ćwiartek kurczaka, gdyż z ćwiartek szybciej się go przygotowuje. Z całego kurczaka robię pasztet drobiowy wtedy, gdy wcześniej był gotowany rosół. Do takiego długo gotowanego mięsa z rosołu, aby pasztet miał smak, obowiązkowo dodaję wątróbkę i dodatkowo przesmażoną cebulę. Z samych piersi lepiej pasztetu z kurczaka nie robić, gdyż będzie zbyt suchy.
Prawdziwy pasztet drobiowy przygotowany w domu, nie zawiera konserwantów ani dodatku tłuszczu i innych udających mięso wypełniaczy. Domowy pasztet z kurczaka nie tylko jest zdrowszy i smaczniejszy od tego ze sklepu, ale i tańszy do zrobienia. Najważniejsze jest też to, że wiemy, co tak naprawdę jest w pasztecie i jakiej jakości użyte są produkty.
Przepis na pasztet drobiowy z kurczaka:
- 2,8 kg ćwiartek z kurczaka
- 2 cebule
- 5 ząbków czosnku
- 3 jajka
- 1 zwykła bułeczka pszenna
- 3 liście laurowe
- 7 ziaren ziela angielskiego
- 1 marchewka
- 1 korzeń selera
- 1 pietruszka
- 1 por
- 2 łyżki majeranku
- 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 1 łyżeczka pieprzu
- sól do smaku (u mnie 2 łyżeczki)
- czarnuszka (opcjonalnie)
- 300 - 400 ml bulionu, w którym gotowało się mięso i warzywa
Jak zrobić pasztet drobiowy z kurczaka?
- Ćwiartki kurczaka zalać zimną wodą, dodać liście laurowe, ziele angielskie i gotować na małej mocy palnika do czasu, aż mięso będzie ławo odstawać od kości.
- W międzyczasie obrać marchew, korzeń selera, pietruszkę i oczyścić pora. Wymienione warzywa gotować razem z mięsem nie dłużej niż 20 minut i wyjąć z garnka, gdy są miękkie. Warzyw zbyt długo nie gotować, gdyż będą z byt wodniste.
- Ugotowane mięso, po wystudzeniu oddzielić od kości.
- Mięso zmielić przez drobne sitko maszynki razem z ugotowanymi warzywami oraz czosnkiem i cebulą.
- Do mięsa dodać rozmoczoną w niewielkiej ilości zimnego bulionu bułeczkę, jajka, majeranek, pieprz, gałkę muszkatołową i sól.
- Masę mięsną wyrabiać dłonią, dodając stopniowo wystudzony bulion, w którym gotowało się mięso. Do masy dodać tyle bulionu, aby masa była pulchna, ale zwarta, nie powinna rozpływać się podczas przenoszenia do formy. Jeśli kurczak zawiera sporo tłuszczu, dodawanie bulionu może być niepotrzebne.
- Po wyrównaniu pasztetu w formie, jego wierzch posypać czarnuszką.
- Pasztet piec w piekarniku nagrzanym góra-dół do 190 stopni C przez około 45 minut, aż wierzch się lekko przyrumieni.
- Pozostały po gotowaniu mięsa i warzyw bulion, przecedzić przez sitko, doprawić solą i pieprzem, a następnie delikatnie zagotować. Otrzymany w ten sposób rosół, podawać z ugotowanym makaronem lub w kubeczku do zapijania np. kanapki z pasztetem.
Zobacz również: domowy pasztet drobiowy.
Mama kiedys takie robiła. Ja osobiście sama nie próbowałam się za to zabierać
OdpowiedzUsuńJeśli pasztet to tylko domowy. :)
OdpowiedzUsuńDrobiowy pasztet bardzo lubię. Przy okazji spróbuję z dodatkiem czarnuszki.
OdpowiedzUsuńU mnie też zawsze do kanapek taki pasztet. Niestety ja nie potrafię go robić.
OdpowiedzUsuńPiękne i pyszne! mniam!
OdpowiedzUsuń