Barszcz czerwony na zakwasie
Najlepszy wigilijny barszcz czerwony na zakwasie. Przepis na barszcz czerwony, który ma intensywny czerwony kolor i głęboki smak. Tradycyjny barszcz czerwony świetnie smakuje podany z uszkami na Wigilię. Czysty barszcz czerwony może być również podany w filiżance do popijania pierożków, krokietów lub pasztecików. Smak barszczu na zakwasie pamięta się bardzo długo.
Barszcz czerwony na zakwasie przygotowuje się bardzo łatwo, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Barszczu czerwonego nie można intensywnie gotować, a po ugotowaniu i przed podanie tylko delikatnie podgrzać. Istotne jest użycie dobrej jakości buraków, u mnie zazwyczaj są takie podłużne. Ostateczny smak barszcz wigilijny uzyskuje dzięki odpowiedniemu zakwasowi, najlepiej zrobić domowy zakwas. Bardziej intensywny kolor i głębszy smak barszcz czerwony uzyska dzięki wcześniejszemu upieczeniu buraków. Przygotowując barszcz na zakwasie, nie zapomnijcie o dodaniu jabłka, które świetnie podkreśla smak buraków.
Przepis na wigilijny barszcz czerwony na zakwasie
Składniki na barszcz czerwony na zakwasie:
- 1 kg buraków
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 1/2 korzenia selera
- 1 kwaśne jabłko
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- kilka suszonych prawdziwków
- zakwasu z buraków (u mnie 700 ml)
- 1 łyżka majeranku
- 2 liście laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 1 łyżeczka cukru
- pieprz i sól do smaku
- 3 litrowy garnek
Opis krok po kroku:
Jak zrobić barszcz czerwony na zakwasie?
- Buraki, marchew, pietruszkę i selera obrać, pokroić na mniejsze kawałki i włożyć do garnka. Buraki przed włożeniem do garnka wymieszać z cukrem i chwilę odczekać.
- Buraki można wcześniej upiec w piekarniku i do gotowania dodać tarte, wtedy barszcz będzie miał jeszcze bardziej intensywny kolor i krócej trzeba będzie go gotować.
- Warzywa zalać zimną wodą tak, aby były w niej całkowicie zanurzone.
- Do garnka dodać obrane i przekrojone cebule, liść laurowy, ziele angielskie i opłukane grzyby.
- Gotować na małej mocy palnika około 45 minut, aż warzywa będą miękkie. Zbyt intensywnie nie gotować, gdyż barszcz straci kolor i smak.
- Następnie dodać przekrojone na kilka części jabłko i rozgniecione ząbki czosnku oraz majeranek, gotować na minimalnej mocy palnika przez około 5 minut.
- Garnek odstawić na 2 - 3 godziny, aby wszystkie składniki i smaki się połączyły.
- Barszcz przecedzić, aby oddzielić od płynu warzywa i przyprawy.
- Płyn wymieszać z zakwasem i przyprawić do smaku pieprzem i solą, chwilę podgrzewać, ale nie dopuścić do zagotowania. Ilość zakwasu dostosować do stopnia jego kwaśności.
- Barszcz czerwony podawać na Wigilię z uszkami lub pierożkami.
Zobacz również: krokiety z kapustą i grzybami.
uwielbiam taki barszczyk
OdpowiedzUsuń