Imbir marynowany - jak zrobić w domu?
Imbir marynowany jest znanym dodatkiem do sushi, ale stanowi również zdrową przekąskę do ryb i mięsa. Marynowany imbir to składnik zaostrzający smak wielu sałatek, zwłaszcza z dodatkiem ryżu. Imbir oprócz walorów smakowych ma także właściwości prozdrowotne oraz działanie przeciwzapalne, poprawia odporność i ułatwia trawienie. Zobacz, jak zrobić marynowany imbir w domu?
Imbir marynowany najczęściej wykorzystywany jest w kuchni japońskiej jako przekąska do sushi. Spożywa się go pomiędzy jedzeniem różniących się od siebie smakowo części posiłku, aby oczyścić kubki smakowe przed kolejnym kęsem. Zjedzenie marynowanego imbiru pozwala w pełni poczuć smak każdego rodzaju sushi lub innej potrawy.
Przygotowując w domu marynowany imbir, należy kupić świeży i jędrny korzeń imbiru. Z takiego korzenia łatwiej zeskrobać skórkę i można go pokroić w bardzo cienkie plasterki. U mnie, jak widać na zdjęciu, plasterki nie są zbyt cienkie, gdyż imbir spędził kilka dni w lodówce, zanim go zamarynowałam.
Imbir podczas marynowania pozostawić raczej w chłodnym i zacienionym miejscu, aby proces marynowania przebiegał powoli. Zamarynowany imbir można przechowywać w lodówce nawet kilka tygodni.
Przepis na imbir marynowany w domu
Składniki na imbir marynowany do sushi:
- 250 g świeżego imbiru
- 250 ml octu ryżowego lub jabłkowego
- 1 łyżeczka soli
- 3 łyżki cukru trzcinowego lub 2 białego
- 1 - 2 łyżki soku z buraka (opcjonalnie, jeśli imbir ma być różowy)
Opis krok po kroku:
Jak zrobić w domu imbir marynowany?
- Korzeń imbiru obrać ze skórki. Świeży imbir najlepiej obierać z brązowej skórki, zeskrobując skórkę z imbiru za pomocą łyżeczki. Jeśli korzeń jest jędrny, to ten sposób jest najmniej kaleczący imbir.
- Imbir po obraniu pokroić ostrym nożem w poprzek włókien na cieniutkie plasterki. Imbir powinien być bardzo świeży i jędrny, wtedy da się go pokroić bardzo cienko. Mój imbir nie był zbyt jędrny i trudno się go kroiło.
- Pokrojony imbir wymieszać z solą i odstawić na około 10 minut.
- Ocet ryżowy lub jabłkowy zagotować z cukrem i zalać wcześniej wymieszany z solą imbir. Imbir przed zalaniem gorącą zalewą włożyć do wyparzonego słoiczka, po czym zakręcić i odstawić do wystudzenia.
- Marynowany imbir będzie miał różowy kolor, jeśli do octu oprócz cukru, dodamy również sok z buraka.
- Słoik z imbirem do marynowania pozostawić w chłodnym i zacienionym miejscu przez około 3 - 4 dni.
- Imbir marynowany podawać przede wszystkim do sushi, chociaż świetnie pasuje również do ryb, mięsa i innych przekąsek. Marynowany imbir dobrze komponuje się w sałatkach, szczególnie z dodatkiem ryżu.
Zobacz również: sałatka z imbirem marynowanym.
Przyznam że nie słyszałam o marynowanym imbirze. Na pewno skorzystam z propozycji.
OdpowiedzUsuńMarynowany imbir zazwyczaj dodawany jest do sushi.
UsuńŚwietny pomysł na domowy imbir marynowany :)
OdpowiedzUsuńo widzisz, lubię imbir ale zawsze kupowałem gotowy, a nie wpadłem, żeby zrobić samemu, zapisuje do testów, dzięki
OdpowiedzUsuń