Imbir marynowany - jak zrobić w domu?

/ 4

Imbir marynowany jest znanym dodatkiem do sushi, ale stanowi również zdrową przekąskę do ryb i mięsa. Marynowany imbir to składnik zaostrzający smak wielu sałatek, zwłaszcza z dodatkiem ryżu. Imbir oprócz walorów smakowych ma także właściwości prozdrowotne oraz działanie przeciwzapalne, poprawia odporność i ułatwia trawienie. Zobacz, jak zrobić marynowany imbir w domu?

Imbir marynowany do sushi w plasterkach
Imbir marynowany najczęściej wykorzystywany jest w kuchni japońskiej jako przekąska do sushi. Spożywa się go pomiędzy jedzeniem różniących się od siebie smakowo części posiłku, aby oczyścić kubki smakowe przed kolejnym kęsem. Zjedzenie marynowanego imbiru pozwala w pełni poczuć smak każdego rodzaju sushi lub innej potrawy.

Przygotowując w domu marynowany imbir, należy kupić świeży i jędrny korzeń imbiru. Z takiego korzenia łatwiej zeskrobać skórkę i można go pokroić w bardzo cienkie plasterki. U mnie, jak widać na zdjęciu, plasterki nie są zbyt cienkie, gdyż imbir spędził kilka dni w lodówce, zanim go zamarynowałam.

Imbir podczas marynowania pozostawić raczej w chłodnym i zacienionym miejscu, aby proces marynowania przebiegał powoli. Zamarynowany imbir można przechowywać w lodówce nawet kilka tygodni.
Marynowany imbir
Liczba porcji: 250 g
Czas przygotowania: 15 minut
Czas marynowania: 3 dni
Wartość kaloryczna: 100 g = 69 kcal
Kategoria: przystawka
Dieta: wegańska, wegetariańska

Przepis na imbir marynowany w domu

Składniki na imbir marynowany do sushi:

  • 250 g świeżego imbiru
  • 250 ml octu ryżowego lub jabłkowego
  • 1 łyżeczka soli
  • 3 łyżki cukru trzcinowego lub 2 białego
  • 1 - 2 łyżki soku z buraka (opcjonalnie, jeśli imbir ma być różowy)
Do odmierzania używam: szklanki - 250 ml, łyżki - 15 ml, łyżeczki - 5 ml.
Opis krok po kroku:

Jak zrobić w domu imbir marynowany?

  1. Korzeń imbiru obrać ze skórki. Świeży imbir najlepiej obierać z brązowej skórki, zeskrobując skórkę z imbiru za pomocą łyżeczki. Jeśli korzeń jest jędrny, to ten sposób jest najmniej kaleczący imbir.
  2. Imbir po obraniu pokroić ostrym nożem w poprzek włókien na cieniutkie plasterki. Imbir powinien być bardzo świeży i jędrny, wtedy da się go pokroić bardzo cienko. Mój imbir nie był zbyt jędrny i trudno się go kroiło.
  3. Pokrojony imbir wymieszać z solą i odstawić na około 10 minut.
  4. Ocet ryżowy lub jabłkowy zagotować z cukrem i zalać wcześniej wymieszany z solą imbir. Imbir przed zalaniem gorącą zalewą włożyć do wyparzonego słoiczka, po czym zakręcić i odstawić do wystudzenia.
  5. Marynowany imbir będzie miał różowy kolor, jeśli do octu oprócz cukru, dodamy również sok z buraka.
  6. Słoik z imbirem do marynowania pozostawić w chłodnym i zacienionym miejscu przez około 3 - 4 dni.
  7. Imbir marynowany podawać przede wszystkim do sushi, chociaż świetnie pasuje również do ryb, mięsa i innych przekąsek. Marynowany imbir dobrze komponuje się w sałatkach, szczególnie z dodatkiem ryżu.

    Zobacz również: sałatka z imbirem marynowanym.

Komentarze

  1. Przyznam że nie słyszałam o marynowanym imbirze. Na pewno skorzystam z propozycji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Marynowany imbir zazwyczaj dodawany jest do sushi.

      Usuń
  2. Świetny pomysł na domowy imbir marynowany :)

    OdpowiedzUsuń
  3. o widzisz, lubię imbir ale zawsze kupowałem gotowy, a nie wpadłem, żeby zrobić samemu, zapisuje do testów, dzięki

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady