Kawa w kuchni - przepisy z wykorzystaniem kawy
Specjaliści od kawy, czyli bariści o kawie powiedzieli już prawie wszystko. Oni wiedzą najwięcej o kawie, jej rodzajach i pochodzeniu, sposobie i urządzeniach do jej parzenia. Bariści nie powiedzą jednak, w jaki sposób można wykorzystać kawę w kuchni i poza nią. Kawa jest popularnym napojem na całym świecie, ale ma również wiele innych zastosowań w kuchni i nie tylko. Zobacz, kilka sposobów użycia kawy, oprócz jej picia.
Kawa w kuchni — przepisy z wykorzystaniem kawy
Przeciętny wielbiciel kawy może jedynie ocenić własne preferencje co do smaku, sposobu parzenia i formy jej podania. Z wyborem sprzętu i akcesoriów do przyrządzania najlepszej kawy może być jednak problem. Rozwiązanie tego problemu znajdziemy w bogato wyposażonym sklep Coffeedesk znajdującym się pod adresem: www.coffeedesk.pl. Można w nim znaleźć wysokiej jakości ekspresy do kawy, kawiarki, zaparzacze do kawy i herbaty, młynki i zastawę do serwowania kawy i herbaty oraz bogaty wybór kaw, herbat i innych dodatków. Strona sklepu jest również źródłem cennych informacji o kawie i sposobie jej parzenia i podawania.
Jaką kawę pijemy najczęściej?
Każdy ma swój ulubiony gatunek i sposób serwowania kawy, jedni wolą mocne espresso, inni łagodniejsze cappuccino albo latte z dużą ilością mleka. Kawa przygotowywana w moim domu musi być zawsze świeżo zmielona, aby po zaparzeniu miała odpowiedni smak i aromat. Zazwyczaj przygotowujemy ją w ekspresie ciśnieniowym lub kawiarce. Poranna kawa do śniadania to cappuccino lub latte, w ciągu dnia zaś, szybkie espresso. Espresso często również przygotowuję z dodatkiem kardamonu. Kawa nie opuszcza nas nawet na działce. Mała kawiarka, którą posiadamy, jest bardzo wygodna, można ją zabrać ze sobą i zrobić aromatyczną kawę poza domem.
Do czego można wykorzystać kawę w kuchni?
Kawa w kuchni poza jej piciem, najczęściej jest wykorzystywana do celów kulinarnych i dodawana do ciast, deserów, marynat korzennych, sosów i potraw, zwłaszcza z czerwonego mięsa. Na bazie ziaren kawy powstają pyszne nalewki, a aromatyczny napar dodaje kawowego smaku wielu koktajlom.
Oto kilka propozycji wykorzystania kawy w przepisach kulinarnych:
- Tiramisu — znany na całym świecie włoski deser, którego podstawą są biszkopty namoczone w kawie. Przepis na tiramisu składa się również z serka mascarpone, jajek i likieru, ale dominującym smakiem jest kawa.
- Lody kawowe — idealne orzeźwienie latem. Wystarczy zmiksować 200 ml śmietanki 36% z 1/2 puszki mleka zagęszczonego słodzonego i 50 ml wystudzonego mocnego espresso, aby otrzymać pyszne lody z kawą. Zmiksowaną masę mleczno-kawową oczywiście trzeba zamrozić.
- Sernik z kawą — przepis na mocno kawowy sernik bez pieczenia. Zmiksować 500 g mielonego sera białego z 250 g serka mascarpone, 1/2 szklanki cukru pudru i 100 ml wystudzonego espresso. 2 łyżeczki żelatyny namoczyć w 2 łyżkach zimnej wody i lekko podgrzewając rozpuścić. Rozpuszczoną i zimną żelatynę wymieszać z masą serową. Masę na sernik kawowy przełożyć do formy wyłożonej herbatnikami i schłodzić.
- Galaretka z kawy — do przekładania ciast, polewania serników i innych deserów. W 250 ml gorącego espresso rozpuścić galaretkę cytrynową lub pomarańczową. Po wystudzeniu używać według potrzeb, można nią np. polać sernik na zimno.
- Krem kawowy — sprawdzi się do przekładania ciast oraz jako dodatek do gofrów i innych deserów. Przepis: 500 ml śmietanki 36% zmiksować z 8 łyżkami cukru pudru i 5 łyżkami wystudzonego espresso.
- Likier kawowy — idealny dodatek do ciast i deserów. Likier powstanie z połączenia zagęszczonego mleka słodzonego i alkoholu. Przepis: 250 ml czystego alkoholu (wódka lub pół na pół wódka ze spirytusem), 1 szklanka słodzonego mleka zagęszczonego i 80 ml espresso. Mleko dokładnie wymieszać z kawą, pod koniec, dodając powoli alkohol. Likier kawowy jest gotowy do spożycia, ale można odczekać około 30 minut, aby składniki się dokładnie połączyły.
- Nalewka z ziaren kawy — pobudza i poprawia trawienie. Przepis: 200 g ziaren kawy rozgnieść w moździerzu i wrzucić do słoika, dodać przekrojoną laskę wanilii, 6 goździków i kawałek kory cynamonu. Wymienione składniki włożyć do dużego słoika, zalać 1 l spirytusu i odstawić na 2 tygodnie. 1 litr wody podgrzać i rozpuścić w niej 750 g cukru, po wystudzeniu wlać do słoja z kawą i odstawić na 2 tygodnie. Nalewkę przefiltrować przez filtr do kawy lub gęste sitko, przelać do butelek i odstawić na 2 miesiące.
- Kawa mielona — idealna do dekoracji deserów i ciast z kremem.
- Napar z kawy — do nasączania ciasta biszkoptowego w tortach.
Jak wykorzystać kawę w domu?
Kawa oprócz swoich walorów smakowych i możliwości używania jej w celach kulinarnych, posiada również wiele innych zastosowań w domu.
- Zapach świeżo mielonej kawy świetnie neutralizuje nieprzyjemne zapachy.
- Fusy z kawy są używane jako peeling ekologiczny do ciała.
- Kawa jest dodawana do robionego w domu mydła.
- Rozgryzienie ziarenka kawy odświeża oddech.
- Napar z kawy jest używany do farbowania jajek i tkanin.
- Fusy z kawy dodawane są do kompostu.
- Kawa jest dobrym nawozem do kwiatów kwasolubnych.
- Kawa odstrasza mrówki i ślimaki.
- Ziarenka kawy włożone do butów pomagają usunąć brzydki zapach.
- Fusy kawy zimą wykorzystuje się zamiast soli do posypywania śliskich chodników.
- Mielona kawa wstawiona do lodówki pomaga pozbyć się przykrego zapachu z lodówki.
- Fusy z kawy w połączeniu z płynem do naczyń świetnie czyszczą zaschnięte naczynia po obiedzie, bez ich wcześniejszego namaczania.
- Ziarenka kawy to idealny materiał do ozdabiania pojemników kuchennych, ramek i tworzenia różnych ozdób.
[artykuł sponsorowany]
Mój mąż jest kawoszem, ja bardziej herbaciarą :) lubię likier kawowy :)
OdpowiedzUsuńKawa do picia i ciast tak, ale nie znam innych jej zastosowań 🙂
OdpowiedzUsuńUwielbiam tiramisu. :)
OdpowiedzUsuń