Powidła śliwkowe z piekarnika
Najlepsze powidła śliwkowe z piekarnika. Najszybszy i najłatwiejszy sposób na zrobienie powideł, czyli przygotowanie powideł ze śliwek w piekarniku. Powidła ze śliwek robi się szybko, bez długiego stania w kuchni i mieszania. Powidła śliwkowe z piekarnika mają intensywniejszy smak, gdyż z pieczonych śliwek wyparowuje więcej wody.
Dlaczego warto zrobić powidła śliwkowe z piekarnika?
Podstawową zaletą przygotowania powideł śliwkowych w piekarniku jest czas, który możemy wykorzystać w inny sposób niż mieszanie powideł w garnku. Można powiedzieć, że powidła ze śliwek w piekarniku robią się same. Wystarczy tylko śliwki wypestkować, połączyć z cukrem i wstawić do piekarnika, od czasu do czasu zajrzeć do nich, a później napełnić nimi słoiki.
Drugą zaletą i nie wiem, czy nie najważniejszą jest wspaniały smak powideł, które powstają z pieczonych śliwek. Śliwki podczas pieczenia tracą dużo wody, dlatego powidła ze śliwek mają intensywniejszy smak. Pieczone śliwki w piekarniku stają się bardziej skondensowane i aromatyczne.
Jakie śliwki na powidła z piekarnika?
Najlepsze powidła wychodzą z dojrzałych śliwek węgierek. Powidła można również robić z innych rodzajów śliwek, ale muszą one być dobrze dojrzałe i słodkie. Im śliwki będą słodsze, tym mniej trzeba do nich dodawać cukru. Do powideł świetnie sprawdza się miód lub nieco mniej słodki cukier trzcinowy. Bardzo dojrzałe i słodkie śliwki można nawet przerobić na powidła bez dodawania cukru.
Jakie dodatki do powideł ze śliwek?
Moim ulubionym dodatkiem do śliwek i robionych z nich powideł jest cynamon. Śliwki świetnie smakują z dodatkiem przypraw korzennych znajdujących się w przyprawie do piernika. Wiem, że niektórzy lubią dodawać do śliwek aromat rumowy, wanilię lub kakao. Z dodatkiem aromatu rumowego ani wanilii powideł nie próbowałam, ale z dodatkiem kakao robiłam pyszną czekośliwkę, czyli konfiturę czekoladową i ją polecam.
Przepis na powidła śliwkowe z piekarnika
Składniki na powidła ze śliwek z piekarnika:
- 3 kg dojrzałych śliwek (waga bez pestek)
- 400 g cukru
- 2 łyżeczki cynamonu
- żaroodporne naczynie lub głęboka foremka do pieczenia
Jak zrobić powidła śliwkowe w piekarniku?
- Umyte śliwki pozbawić pestek i każdą przekroić na pół.
- Śliwki wymieszać z cukrem i cynamonem, przełożyć do naczynia i równomiernie rozłożyć. Ilość cukru dostosować do stopnia kwaśności śliwek.
- Śliwki na powidła piec bez przykrycia w piekarniku nagrzanym góra-dół do 180 stopni C około 3,5 godziny.
- Powidła podczas pieczenia ze 2 razy zamieszać. Można nawet nie mieszać, chociaż zazwyczaj sprawdzam ich stopień przypieczenia. Ważne jest to, szczególnie gdy śliwki nie są zbyt soczyste.
- Pod koniec pieczenia sprawdzić, czy powidła są wystarczająco słodkie.
- Gorącą konfiturą napełnić czyste i wyparzone słoiki.
- Brzegi słoików wytrzeć do sucha, zakręcić czystą i suchą pokrywką.
- Słoiki obrócić do góry dnem, przykryć ścierką i odstawić do całkowitego wystudzenia.
- Słoiki z konfiturą przed wstawieniem do spiżarni sprawdzić. Pukając w wieczko, zamknięte słoiki wydają głuchy odgłos, a otwarte są bardziej dźwięczne.
- Zamknięte słoiki z konfiturą ze śliwek przechowywać w chłodnym miejscu.
Świetny przepis na pyszne powidła 🧡🧡
OdpowiedzUsuńDziękuję 🙂 Warto takie zrobić.
Usuń