Zupa krem z dyni i papryki

Szybka zupa krem z dyni i papryki. Banalnie prosta do przygotowania, lekko pikantna zupa dyniowa z papryką, która wszystkich zachwyca smakiem i wyglądem. Krem z pieczonej dyni i papryki ma więcej smaku i łatwiej się go robi. Zupa z dyni jest bardzo smaczna i pożywna, cieszy oczy i podniebienie.

Krem z dyni i papryki z pestkami dyni
Zupa krem z dyni i papryki dzięki pieczonej dyni i papryce ma intensywniejszy i bogatszy smak oraz kolor. Zupa dyniowa jest bogatym źródłem błonnika, beta-karotenu, witaminy A, E, C i witamin z grupy B. Spożywanie dyni dobroczynnie wpływa na nasz wzrok, skórę, włosy i reguluje pracę jelit. Wegetariańska zupa z dyni jest niskokaloryczna, gdyż w 100 g ma tylko 55 kcal. Pieczona dynia Hokkaido w 100 g ma 35 kcal. Niestety dynia zawiera sporo cukru i szybko podnosi stężenie glukozy we krwi, dlatego powinni mieć to na uwadze diabetycy.

Krem z pieczonej dyni i papryki warto mieć w swoim menu, zwłaszcza w sezonie jesiennym, gdyż świetnie rozgrzewa i poprawia odporność.
Szybka zupa dyniowa z papryką
Liczba porcji: 5
Czas przygotowania: 30 minut
Czas pieczenia: 35 minut
Wartość kaloryczna: 100 g = 55 kcal
Kategoria: zupa, przystawka
Dieta: wegetariańska

Przepis na zupę krem z dyni i papryki

Składniki na krem z dyni i papryki:

  • 1 kg dyni Hokkaido (waga bez miąższu i pestek)
  • 500 g papryki czerwonej (2 sztuki)
  • 220 g cebuli (2 sztuki)
  • 10 g czosnku (2 ząbki)
  • 12 g masła 82% (1 łyżka)
  • 20 g oliwy (2 łyżki)
  • 250 ml bulionu lub wody
  • 1 łyżeczka papryki słodkiej
  • 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • Pieprz i sól do smaku (u mnie po łyżeczce)
Do odmierzania używam: szklanki - 250 ml, łyżki - 15 ml, łyżeczki - 5 ml.
Opis krok po kroku:

Jak zrobić krem z dyni i papryki?

  1. Dynię rozkroić i wydrążyć miękki miąższ razem z pestkami. Pokroić w paski/łódeczki o szerokości 2 cm.
  2. Paprykę oczyścić z gniazda nasiennego i pokroić na kilka dużych kawałków.
  3. Kawałki dyni i papryki rozłożyć skórką do dołu na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i posmarować oliwą oraz posypać słodką papryką. Piec około 35 - 40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C, aż dynia będzie miękka i przyrumieniona.
  4. Upieczoną dynię wydrążyć łyżką ze skórki i pokroić w kostkę.
  5. Paprykę pokroić na mniejsze kawałki.
  6. Cebulę obrać, pokroić w kostkę i zeszklić na oliwie.
  7. Czosnek obrać i przecisnąć przez praskę.
  8. Dynię, paprykę, cebulę po dodaniu bulionu zblendować i zagotować.
  9. Następnie dodać czosnek, gałkę muszkatołową, pieprz, masło sól, ponownie zblendować i jeszcze raz zagotować, aby powstał gładki krem.
  10. Ewentualnie doprawić pieprzem i solą według swoich upodobań.
  11. Podawać z pestkami dyni lub grzankami.
Porada
Dynia Hokkaido jest niezbyt wodnista i łatwo z niej robi się krem. Użycie innego rodzaju dyni może wymagać dłuższego gotowania, aby płyn się zredukował i po zblendowaniu powstał krem. Tak samo jest z czasem pieczenia dyni, który najlepiej dostosować do rodzaju i wielkości dyni oraz indywidualnych właściwości piekarnika. 
Blaszkę z dynią zazwyczaj ustawiam w piekarniku na 2 poziomie od dołu.

Komentarze

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady